Elúszni látszik a két és fél millió eurós pályázat

V. KRASZNICA MELITTAGúta/Komárom. A finanszírozás körüli bizonytalanságok miatt hétfőn nem kapott zöld utat a gútai képviselő-testületben a Komárom és Gúta közti, valamint a dél-komáromi Monostori erőd körüli kerékpárút kiépítésére vonatkozó, összesen 2,5 millió euró értékű projekt.

V. KRASZNICA MELITTA

Gúta/Komárom. A finanszírozás körüli bizonytalanságok miatt hétfőn nem kapott zöld utat a gútai képviselő-testületben a Komárom és Gúta közti, valamint a dél-komáromi Monostori erőd körüli kerékpárút kiépítésére vonatkozó, összesen 2,5 millió euró értékű projekt. A szlovák oldalon 17,3, a magyar oldalon pedig 2,2 kilométer hosszúságú kerékpárút létesítésére a Pons Danubii európai területi együttműködési csoportosulás (EGTC) pályázott sikerrel még tavaly a Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Program keretében.

Bár a települések önrésze csupán 5 százalék lenne (a lakosság számát tekintve Gútának 25 ezer, Komáromnak 80 ezer euróval kellene hozzájárulnia a költségekhez), az utófinanszírozás miatt viszont az önkormányzatoknak kellene megelőlegezniük a teljes összeget, azaz hitelt felvenniük vagy legalábbis hitelgaranciát vállalniuk. Ebbe a konstrukcióba viszont – a nehéz gazdasági helyzet, illetve a garanciavállalást jogi hátterének tisztázatlansága miatt – nem akartak belemenni a gútai képviselők. A beruházó ugyan a Pons Danubii lenne, ám a társulás nem rendelkezik semmilyen vagyonnal, ezért hitelfelvétel esetén az önkormányzatoknak kellene kezességet vállalniuk, vagyonukkal felelniük a kölcsönért. Horváth Árpád, Gúta polgármestere a testületi ülésen kifejtette: örültek a sikeres pályázatnak, hiszen hasznos lenne a város számára a kerékpárút, az idegenforgalom fellendítését is elősegítené, de amíg nem látják tisztán a finanszírozás módját, addig nagy rizikó lenne belevágni. Koczkás Beáta alpolgármester pedig rámutatott: egyik bank sem tudott egyértelmű választ adni arra a kérdésre, miként kezeskedhetne a város egy harmadik szubjektum, azaz a Pons Danubii hiteléért. Ha pedig a város maga venne fel kölcsönt – Gútára 500 ezer, Komáromra 1,2 millió euró jutna –, hónapokig bizonytalanságban lennének, amíg megérkezne az uniós pénz. A 18 jelen lévő képviselő közül végül 17-en szavaztak nemmel a tervezetre (egy képviselő tartózkodott).

Komáromban még decemberben tárgyalt a testület a kerékpárút kérdéséről és hagyta jóvá a szükséges önrészt. Az előfinanszírozás mikéntjéről további tájékoztatást kért Bara Zoltántól, a Pons Danubii igazgatójától. Azóta még nem került konkrét anyag a testület elé.

Bara Zoltánt meglepte a gútai elutasító határozat. „Jövő héten lesz a Pons Danubii EGTC közgyűlése, amelyen a társulást alkotó városok polgármesterei vesznek részt. Ott vitatjuk meg a kialakult helyzetet és a lehetséges további forgatókönyveket” – mondta lapunknak az igazgató.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?