Rozsnyó. A rendőrség évente átlagban tíz esetet tart nyilván, amely újszülöttek megöléséről szól. De legalább egyszer ennyi még a felderítetlen és titokban tartott eset. Ezt próbálja megakadályozni az utcai inkubátor, amely az ország 11 pontján nyújt életmentő fészket a nem kívánt újszülötteknek.
Életmentő fészkek a kórház bejárata mellett
A rozsnyói Szent Borbála Kórház gyermekklinikájának bejárata mellett is található egy utcai inkubátor, amely a nem kívánt újszülöttek elhelyezésére szolgál. Rozsnyó a múlt év júniusa óta rendelkezik ezzel a berendezéssel, s tizenegyedikként kapta meg az országban az inkubátort. „Esélyt adunk az anyáknak, hogy gyerekeikben ne tegyenek kárt, ha már nem kívánják megtartani őket. Itt azonban hangsúlyoznunk kell, hogy a szülés utáni depresszió súlyos formájától az inkubátor sem menti meg az újszülötteket. Például egy eperjesi anya háromszor helyezte el gyermekét az inkubátorban, ám negyedszerre már az ablakon dobta ki, mert súlyos depresszióban szenvedett” – mondta Anna Ghannamová, az Esély a Nemkívántaknak Polgári Társulás elnöke. Ez a szervezet indította el 2004-ben kampányát azért, hogy utcai inkubátorokat vásárolhasson, és azokat az ország különböző városaiban helyezze el. Szlovákia keleti részén Kassán, Eperjesen és Rozsnyón kívül ilyen életmentő fészkek találhatók Besztercebányán, Nagyszombatban, Érsekújvárott, Zsolnán, Rózsahegyen, kettő pedig Pozsonyban.
A kórházaknak nem kerül pénzébe sem az inkubátor, sem a benne elhelyezett újszülöttek ellátása, mert az egészségügyi biztosító fedezi a költségeket. Ghannamová elmondta, lobbizni fognak az egészségügyi miniszternél, hogy az egészségügyi biztosító ne csak az első 15 napját fizesse az újszülötteknek, hanem a kórházban eltöltött teljes időszakot mindaddig, amíg valaki nem adoptálja a gyermeket. A törvény szerint az így elhelyezett gyermekért még hat hétig jelenkezhet tulajdon anyja. Egy genetikai teszttel elvégzik az azonosítást, és az anya visszakapja gyermekét, előtte azonban bírósági döntés kell róla. Ghannamová szerint a gyermek születése után már két hónappal a nevelőszülőknél lehet, ha azok megfelelnek a feltételeknek. „Az időt a bíróság szokta húzni. Mi igyekszünk meggyorsítani ezt a folyamatot, hogy ne kerüljön az újszülött csecsemőotthonba, mert ez nincs rá kedvező hatással” – mondta Ghannamová. (kov)
Névtelenség és legalitás
Azoknak az anyáknak, akik itt helyezik el újszülötteiket, nem kell jelentkezniük a kórházban, a személyzettel sem kell találkozniuk, valamint nem foghatók perbe. A névtelenség és a legalitás az, amely a rendszer sikerét megelőlegezi. Amióta működnek a berendezések, országszerte összesen 13 gyermeket találtak bennük, háromért jelentkezett az anya, tízet egyenesen a kórházból sikerült adoptálni. Elég egyszerűen felhúzni a beépített ablak külső védőrolóját, kinyitni az utasítás szerint az inkubátort, elhelyezni benne az újszülöttet. Amint kinyíllott az ajtó, a jelzőberendezés begindul, s öt percen belül a csecsemő mellett van a személyzet. (kov)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.