Egyre több szemét termelődik Léván

Léva |

<p>Évről évre egyre több szemetet termel a 37 ezer lakosú járási székhely, tavaly már 13 ezer tonna hulladék gyűlt össze, tehát nagyon fontos, hogy hatékonyan és gazdaságosan működjön ez az ágazat a városban, közölte Štefan Mišák polgármester az új osztályozó gépsor átadásakor.</p>

Ezt segítik elő az effektívebb szelektív hulladékgazdálkodást biztosító berendezések is. A Reciklációs Alaptól közel 197 ezer eurót (5,9 millió korona) nyert az önkormányzat erre a célra. Az összegből egy futószalagos rendszerű osztályozó berendezést, egy nagyteljesítményű présgépet és egy speciális targoncát vásárolt a település.

Avárosi tulajdonban lévő telken a hulladékgazdálkodási feladatokat ellátó Sita Slovensko Rt. saját költségvetésből, mintegy 700 ezer euróból (21 millió korona) építette fel a nyolcszáz négyzetméternyi alapterületű objektumot. Štefan Mišák megjegyezte, egy műszakban nyolc ember dolgozik a telepen. A munkahely szociális műhelyként működik, a hat segédmunkás és a két gépkezelő bérét az állam fizeti. Már most nyilvánvaló, hogy szükség lenne még egy gépsorra, erre is pályázni készül az önkormányzat. A támogatás fejében kötelezte magát a város, hogy 2013-ig megnégyszerezi a tavalyi teljesítményt, ez hatszáz tonnával több nyersanyag leszállítását jelenti. A ciklus végén már hozzávetőleg 50 ezer eurót (1,5 millió korona) takaríthatnak meg évente a hulladékkezelési költségekből.
Lévával együtt 45 várossal és faluval, valamint 22 üzemegységgel van szerződése a régióban a Sita Slovensko Rt.-nek, mondta Jiří Kovář igazgató. Csehországban és Szlovákiában 13 ezer üzleti partnerük van, összesen 400 település, ami több mint egymillió lakost jelent. Léván évente 2000 tonnányi hulladékot képesek feldolgozni. Egy hónap alatt hatvan konténernyi, vagyis nyolc kamionnyi bálát préseltek le. Jelenleg már a lehetséges kapacitás háromnegyedét kihasználják. A tervek között szerepel a második műszak bevezetése is. Juraj Dlhopolček, a Reciklációs Alap igazgatótanácsának elnöke elmondta, egyetlen nem állami intézményként nyolc év alatt több mint 140 millió eurót (4,2 milliárd korona) forgattak vissza az ágazatba. Figyelmeztetett, hogy a rendszer alulfinanszírozott, a polgármestereknek nagyon szűkös anyagi források állnak rendelkezésre, a vonatkozó törvények újragondolására van szükség.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?