Egy romos épülettel kevesebb Királyhelmec központjában

<p>Királyhelmec. A bodrogközi település központjában a héten lebontották azt a korábban városi tulajdonú épületet, mely a Štefánik utca és a Fő utca kereszteződésében állt.</p>

LECZO ZOLTÁN

A épületet a város még 2005-ben 820 ezer koronáért (27 219 euró) vásárolta meg egy helyi vállalkozótól azzal a céllal, hogy ott valamilyen közintézményt működtessen. A félkész épületet, melynek állapota rohamosan romlott, azonban a helyi önkormányzat versenytárgyalás útján már 2007 folyamán áruba bocsátotta, ám a tulajdonosváltásra csak 2011 decemberében került sor. Az első kiírás szerint a 381 négyzetméteres telken álló házért a település minimum 31 534 eurót szeretett volna kapni, s bár ennél korábban jobb ajánlatok is voltak, végül 47 011 euróért kelt el. Egy zétényi vállalkozó a városképet hosszú ideje csúfító romos épület helyén multifunkciós, üzlethelyiségekből és lakásokból álló épületet akar kialakítani, melynek ez év végére el is kellene készülnie. Az új tulajdonosnak ugyanis feltételül szabták, hogy az épületnek hogyan kell kinéznie, és azt is, hogy miután elkészült, minimum két évig, a vállalkozási tervében leírtak alapján, az eredeti célnak megfelelően kell használnia. Ezenfelül a vásárló a 2011. december 20-án aláírt adásvételi szerződésben arra is kötelezte magát, hogy a tervek megvalósítását egy éven belül elkezdi, és a munkálatokat legkésőbb két éven belül befejezi. Ha ezeknek a feltételeknek nem tenne eleget, az ingatlan a teljes vételár kifizetése után visszakerülne a város tulajdonába.

Királyhelmec főutcáján egyébként több olyan elhanyagolt, évek óta üresen és kihasználatlanul álló épület áll, melyek felújítása főleg esztétikai okokból lenne időszerű. Az egyik országos pénzintézet helyi részlegével szemben található, magánkézben lévő kőépület felújítása azonban csak azután kezdődhet el, ha lezárul az épület tulajdonjogi viszonyait rendező peres eljárás. A néhány méterre álló, szintén nem önkormányzati tulajdonú régi városháza restaurálása évekkel ezelőtt elkezdődött ugyan, de pénzhiány miatt a munkálatok nem folytatódtak. A hatályos jogszabályok szerint a városi hivatal az építmények helyreállítására vagy karbantartására csupán esztétikai okokra hivatkozva senkit sem kötelezhet. Pénzbírságot is csak abban az esetben róhatnak ki, ha az épületek komolyan veszélyeztetik a járókelők biztonságát. Ez a magánszemélyek esetében maximum 332 euró, a jogi személyeknél pedig 13 ezer euró összegű lehet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?