<p>Dunaszerdahely ipari zónájában, távol a város zajától, a Karcsai úton található a környék egyik legjobban felszerelt szakiskolája, a Műszaki Szakközépiskola.</p>
Egy iskola a város peremén
A tanintézmény jelentős múltra tekint vissza, már a nyolcvanas években is szakmunkásokat képeztek itt az egykori Tesla üzem számára. Később a Komáromi Gépipari Szaktanintézet kihelyezett intézményévé vált. A társadalmi változások után, élve a lehetőséggel, 1991-ben önálló útra lépett. Fő tanulmányi iránnyá az elektrotechnikai és a gépészeti szakok váltak, de az igényekre reagálva olyan szakmák is elsajátíthatók itt, mint a hentes, mészáros vagy a szabás-varrás, sőt adminisztratív dolgozók képzése is folyik. Kínálatuk az évek során egyre bővült, ma már a hároméves, szakmunkás-bizonyítvánnyal végződő szakok mellett négyéves képzést is nyújtanak, valamint szakosító továbbképzéseket is kínálnak, főképp az elektroműszerész és a gépész szakmán belül.
Napjainkban különféle szakmák közül válogathatnak az alapiskolák végzős tanulói, ha a szakiskola mellett döntenek. Vonzók lehetnek számukra az érettségivel végződő négyéves szakképzések, mint például a számítógépes hálózatok műszerésze, a gépbeállító műszerész, az elektrotechnikai műszerész. Ezek esetében a szakmunkás-bizonyítvány is automatikusan megszerezhető. Záróvizsgával végződő, hároméves képzéssel járó szakmákat is oktatnak, ilyen a fémmegmunkáló gépésztechnikus, az elektroműszerész szakma. A hároméves tanulmányi idő után az érdeklődők folytathatják tanulmányaikat és érettségit szerezhetnek.
Jelentkezhetnek az iskolába azok a tanulók is, akik valamilyen okból nem fejezték be az alapiskolát. Ők a gépészeti termelés elnevezésű, kétéves szakot választhatják. Az iskola vezetése az elméleti oktatás mellett a gyakorlati képzést is biztosítja. Az elméleti oktatás jól felszerelt szaktermekben történik. Az idegen nyelveket a tanulók új és tágas, a modern igényeket is kielégítő nyelvi laborban sajátíthatják el.
A gyakorlati oktatást is az iskola szervezi. Az elektrotechnikai szakmák gyakorlati részét az iskola biztosítja saját tanműhelyekben, melyekben szakoktatók irányítják a tanulók szakmai felkészítését. A gépész szakmák gyakorlati oktatása a Wertheim üzem területén található műhelyekben folyik. A diákok a legmodernebb gyártási folyamatokkal ismerkednek meg, egyebek között megtanulják a CNC gépek kezelését, sőt programokat is készítenek az NC és CNC gépek vezérléséhez.
A pedagógusok nagy gondot fordítanak arra, hogy a tanulók már a pályájuk kezdetén komoly gyakorlati és elméleti tudással rendelkezzenek. A minőségi oktatás bizonyítéka, hogy az iskola diákjai ott vannak a legtöbb szakmai témájú versenyen, például a ZEN IT-en, ahol jó eredményeket érnek el az országos fordulókon is.
Talán éppen ezért érdeklődnek a régió stratégiai üzemei az iskola végzős tanulói iránt. Szoros együttműködés alakult ki a dunaszerdahelyi Wertheim és Hydraulika, valamint a galántai székhelyű Samsung vállalattal.
Az ügyes tanulók előtt nyitva állnak a főiskolák kapui, a végzősök mintegy 20-25%-a valamilyen felsőfokú intézményben folytatja tanulmányait. Az iskola szívesen fogadja a távolabbi alapiskolákból is a diákokat, szállást a Dunaszerdahelyi Építészeti Szakközépiskola diákotthonában biztosítanak a számukra. Az érdeklődők az iskola életével nyílt napon ismerkedhetnek meg 2010. december 7-én.
A tanulmányi lehetőségekről, az iskoláról bővebb információt találnak a következő honlapon: www.soukracands.edu.sk. (and)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.