Egy év alatt egymillió hívás a segélyvonalra

Kassa. Immár egy éve közös központba futnak be a 112-es telefonszámra érkező segélykérő hívások a Kassai kerületben.

Az Európai Unió tagországainak gyakorlatát követve 2007-re teljesen kiépül az az integrált segélyközpont, amelynek elsődleges feladata az eddigi sürgősségi alakulatok koordinálása lesz.

Az egy év tapasztalatait összegezve Ján Dolný, a Kassai Kerületi Hivatal elöljárója elmondta, az új hívószám ugyan bekerült a köztudatba, ám sokan még mindig nem tudják, mire szolgál.

A 11 operátor naponta 3000-3500 hívást fogad, ez havonta átlag 87 ezer, évente pedig egymillió hívást jelent. Elgondolkodtató viszont az az adat, mely szerint a hívások csupán négy százaléka indolkolt segélykérés.

„Van, aki a pontos időre kíváncsi, mások a focimeccsek eredményeire, és sajnos, akadnak telefonbetyárok is, akik vulgáris szavakat kiabálnak a kagylóba. Felelősségre vonásuk a személyi adatokról szóló törvény miatt meglehetősen nehézkes, eddig csak két eset került bíróság elé” – tudtuk meg a kerületi elöljárótól.

Szerinte egyrészt természetes, hogy az emberek minden újdonságra kíváncsiak, és szívesen tesztelik a központ dolgozóinak rátermettségét, másrészt viszont tudatosítaniuk kellene, hogy a segélyvonal blokkolásával esetenként életeket veszélyeztetnek.

Ladislav Šimák, a mentőszolgálat helyi vezetője nem tartja szerencsésnek a jól bevált 155-ös telefonszám megszüntetésének ötletét. Szerinte a 112-est csak kiegészítő szolgáltatásként kellene működtetni, arra az esetre, ha a hívónak nem jutna eszébe az eddigi sürgősségi számok egyike.

„A tapasztalat azt mutatja, az állampolgárok legtöbbször el tudják dönteni, hogy a rendőrség, a tűzoltók vagy a mentők segítségére van-e szükségük. Éppen ezért a 112-es szám egyelőre felesleges láncszem. Az európai országok egyikében sem szándékoznak megszüntetni a régi segélyhívó számokat, azok mindenütt párhozamosan működnek a 112-es számmal” – mondta Šimák.

A kerületi krízisközpont vezetője, Štefan Košík úgy reagált erre a felvetésre, hogy a 150-es, a 155-ös és a 158-as szám 2007-ig biztosan érvényben marad, utána pedig kiderül, megérett-e az idő a megszüntetésükre.

„Jelenleg a segélykérők 55 százaléka már az új számot tárcsázza, azaz viszonylag hamar bekerült a köztudatba. Ha azonban ez a szám foglalt, próbálkozzanak a régi sürgősségi számok egyikével” – ajánlja a kerületi krízisközpont vezetője.

Az integrált központ a kerületi hivatal épületében kapott helyet, havi költségei elérik a 140 ezer koronát.

Az új rendszer hosszú távon olcsóbb, mint a régi, amikor a három testület külön frekvenciát használt. A diszpécserek mindegyike beszél egy-egy idegen nyelvet, így külföldieknek is segítséget tudnak nyújtani.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?