Vágsellye idei költségvetéséből több pénz jut lakásépítésre, mint tavaly. A szennyvízcsatorna-építés befejezését, nagyszabású lakásépítést és a város stratégiai fejlesztési programjának elkészítését tartja az idei év legfontosabb feladatainak a város polgármestere.
Duplájára emelték a büdzsét
Július Morávek lapunknak elmondta, az idei évben 120 városi bérlakás építését szeretnék megkezdeni, ebből 90 Vágvecse városrészben lesz, itt három harminclakásos bérház épül, harminc pedig Sellyén egy még üres telken építendő bérházban lenne. Ennek megfelelően alakították a város idei költségvetését is, a szokásos évi 95-105 millió korona helyett a 2002. évre 240 millió koronás költségvetéssel számolnak. Az Állami Lakásépítési Alapból több mint 19 millió koronát kap a város, ezenkívül mintegy 25 milliót a vecsei bérlekásokat építő helyi vállalat, az Invest IN ruház be. A többit a város hosszúlejáratú banki hitelekből finanszírozná. A polgármester nem tart attól, hogy a városi önkormányzatot az a vád érhetné, hogy a választások évében rendkívüli adósságokba veri a várost, amelynek terheit aztán a következő önkormányzat nyögheti. „Ez érzékeny kérdés, de a képviselő-testületben nagyon alaposan megvitattuk. A terhek nem a leendő önkormányzatokra hárulnának, hanem legalább hét választási időszakra oszlanak el, mivel az előnyös kamattal felvett hiteleket 30 év alatt kell visszafizetni. Neves könyvvizsgáló cég is elemezte a város gazdálkodását, ők is meghatározták, a városnak milyen adósságokat szabad magára vállania” – mondta a polgármester. Az említett városi bérházakon kívül családi házak és sorházak is épülnek Vágvecsén, méghozzá egyéni beruházásokból. A bérlakások városi tulajdonban lesznek, és legalább 30 évig, a hitelek visszafizetéséig nem adhatók majd el; a hitelt a város a lakásbérleti díjakból kívánja törleszteni. A jövendő bérlőknek nem kell hozzájárulniuk a lakásépítési költségekhez, melyeket teljes mértékben a város és az építő vállalat fedez. Az idei tervekben szerepel továbbá egy nyugdíjasház létesítése is, amit egy volt csecsemőotthonban alakítanak ki.
A város stratégiai fejlesztési programjának kidolgozását az Egyesült Államok pozsonyi nagykövetségével és az amerikai USAID ügynökséggel együttműködve a városi önkormányzat, valamint a helyi vállalkozók közösen végzik. A tervezetben a fő hangsúlyt a kis- és középvállalkozások fejlesztésére és ezzel a foglalkoztatottság növelésére, valamint a közlekedési helyzet javítására helyzik. A városon átvezető forgalom már régóta gondokat okoz, hiszen a Vágon átívelő egyetlen sellyei hídon naponta 16 ezer gépkocsi halad át, de még a városközpontnak is napi 10-12 ezer autót kell „elviselnie”, ezért már nagy szükség lenne egy terelőútra. Ez azonban hosszabb távú terv, melynek megvalósítására a polgármester szerint idén már nem kerülhet sor. (gaál)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.