Dunaszerdahelyi prímások a Vonópárbaj döntőjében

Dunaszerdahely. A mega- és szupersztárok elkeseredett keresése közben a tévénéző nagyközönség észre sem veszi, hogy másféle kultúra is létezik – mely ráadásul eredeti, magyar. Ilyen a prímások egykor nagy közkedveltségnek örvendő, ma inkább csak a szakma által figyelemmel követett megmérettetése.

Dunaszerdahely. A mega- és szupersztárok elkeseredett keresése közben a tévénéző nagyközönség észre sem veszi, hogy másféle kultúra is létezik – mely ráadásul eredeti, magyar. Ilyen a prímások egykor nagy közkedveltségnek örvendő, ma inkább csak a szakma által figyelemmel követett megmérettetése.

Az első Vonópárbaj Prímásversenyt 1984-ben rendezték meg, majd hosszú csend következett, melyben csak elvétve csendült fel a muzsikaszó kisebb, helyi jelentőségű versenyek során. Húsz évnek kellett eltelnie, hogy hiánya érezhetővé váljon, ám visszatérése annál többet sejtet – az idén meghirdetett prímásverseny ugyanis már nemzetközi részvétellel zajlik.

A válogatóra november 18-án került sor; az érdeklődést, megmérettetni vágyást jellemzi, hogy mintegy 60 prímás jelentkezett Európa keleti és nyugati szegleteiből, de a felkelő nap országa, Japán is képviselteti magát egy muzsikussal. A november 26-i elődöntőt, majd a december 3-i középdöntőt követően nyolc zenész került a döntőbe; közülük hatan az egykori Rajkó Zenekar – ma Talentum Tánc- és Zeneművészeti Szakiskola – neveltjei. Tájainkat két dunaszerdahelyi prímás, a legifjabb Banyák István és Sárközi Pál képviselik.

A magyarországi Esélyegyenlőségi Hivatal, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, a Miniszterelnöki Hivatal Roma Ügyekért Felelős Politikai Államtitkársága és számos szervezet által is támogatott rendezvény zsűrijében rangos előadóművészek és zenekarvezetők foglalnak helyet.

A döntőbe került Sárközi Pál 1990-ben lett a Rajkó tagja, majd 98-ban tett vizsgát. Megfordult Európa szinte valamennyi országában, ma Szlovákián kívül főképp Ausztriában és Németországban lép fel. Az 1984-ben született legifjabb Banyák István a pozsonyi konzervatórium végzős növendéke, nagyapja, idősebb Banyák István prímás elmondása szerint ötéves kora óta csak a cigányzene érdekli, bár klasszikus zenét is tanul.

A rangidős prímás elmondta azt is, hogy mintegy két hónappal ezelőtt a Dunaszerdahelyi Roma Muzsikusok Polgári Társulása szervezésében nagy sikerű koncertet adtak a Bihari János Cigány Koncertzenekarral Nagyabonyban, a híres prímás szülőfalujában. Ezzel olyan űrt próbáltak betölteni, mely több mint egy évtizede keletkezett azáltal, hogy az 1964-től megrendezett nagyabonyi cigányzenei ünnepélysorozat megszakadt. A polgári társulás célkitűzései közé tartozik, hogy szobrot állítsanak Bihari Jánosnak, és továbbra is szakmai segítséget nyújtsanak a fiatal muzsikusoknak.

A Vonópárbaj Nemzetközi Prímásverseny döntője december 10-én zajlik a Budapest Kongresszusi Központban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?