Cseh főhajtás Márai előtt

Kassa. A világirodalmi jelentőségű életművet alkotó kassai születésű magyar író, Márai Sándor szellemisége a cseh kortárs művészet legjobbjaira is hatással volt és van. Ennek bizonyítéka az a kiállítás is, melyet a Cseh Centrum és a kassai cseh főkonzulátus rendezésében Márai Sándor és a XX. század címen tegnap Kassán, a Bocatius könyvtár kiállító termében nyitottak meg.

A tárlaton Josef Cisařovský festőművésznek a Márai-művek hatására készült képei tekinthetők meg. A kiállítás ünnepélyes megnyitóján jelen volt Cisařovský, aki egyebek mellett elmondta, őt Márai két csehül is olvasható remekműve, A gyertyák csonkig égnek és a Kassai őrjárat érintette meg olyan mélyen, hogy ezek hatására néhány képet alkotott. Kassát eddig csak Márai írásaiból ismerte, s most nagyon örül, hogy hajlott kora ellenére személyesen is szétnézhetett itt, és magába szívhatta ennek a városnak a levegőjét.

Josef Cisařovský különben Máraihoz hasonlóan sajátos sorsú alkotó. Képzőművészeti tanulmányait még Oroszországban kezdte, kapcsolatba került az orosz avantgárd festészet legjelentősebb egyéniségeivel, akikkel az üldöztetésük után is tartotta a kapcsolatot. A Prágai tavasz eltiprása után – életszemlélete és politikai meggyőződése miatt – Prágát el kellett hagynia. Szülőfalujába tért vissza, ahol juhtenyésztésből tartotta fenn magát és természetesen folyamatosan festett. Mivel a Charta 77 egyik aláírója volt, minden cselekedetét árgus szemekkel figyelte a titkosrendőrség. A közéletbe csak a bársonyos forradalom után térhetett vissza, amikor a legfontosabbnak azt tartotta, hogy szellemi társaival együtt megalakítsa az Európai Kulturális Klubot, melynek elnökéül őt választották.

A tegnapi emlékesten Drahoslava Janderová Márai Sándor Egy polgár vallomásai című, cseh nyelven a Prágai Akadémia Könyvkiadó gondozásában most megjelentetett művét mutatta be. Az emlékeseten a jelenlévők e könyvön kívül Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című regényét is kedvezményes áron vásárolhatták meg.

A kiállítás a kassai Bocatius könyvtárban (Hviezdoslavova 5) május 10-ig tekinthető meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?