Kassa. A világirodalmi jelentőségű életművet alkotó kassai születésű magyar író, Márai Sándor szellemisége a cseh kortárs művészet legjobbjaira is hatással volt és van. Ennek bizonyítéka az a kiállítás is, melyet a Cseh Centrum és a kassai cseh főkonzulátus rendezésében Márai Sándor és a XX. század címen tegnap Kassán, a Bocatius könyvtár kiállító termében nyitottak meg.
Cseh főhajtás Márai előtt
Josef Cisařovský különben Máraihoz hasonlóan sajátos sorsú alkotó. Képzőművészeti tanulmányait még Oroszországban kezdte, kapcsolatba került az orosz avantgárd festészet legjelentősebb egyéniségeivel, akikkel az üldöztetésük után is tartotta a kapcsolatot. A Prágai tavasz eltiprása után – életszemlélete és politikai meggyőződése miatt – Prágát el kellett hagynia. Szülőfalujába tért vissza, ahol juhtenyésztésből tartotta fenn magát és természetesen folyamatosan festett. Mivel a Charta 77 egyik aláírója volt, minden cselekedetét árgus szemekkel figyelte a titkosrendőrség. A közéletbe csak a bársonyos forradalom után térhetett vissza, amikor a legfontosabbnak azt tartotta, hogy szellemi társaival együtt megalakítsa az Európai Kulturális Klubot, melynek elnökéül őt választották.
A tegnapi emlékesten Drahoslava Janderová Márai Sándor Egy polgár vallomásai című, cseh nyelven a Prágai Akadémia Könyvkiadó gondozásában most megjelentetett művét mutatta be. Az emlékeseten a jelenlévők e könyvön kívül Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című regényét is kedvezményes áron vásárolhatták meg.
A kiállítás a kassai Bocatius könyvtárban (Hviezdoslavova 5) május 10-ig tekinthető meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.