Beszámoltak a REGSZOM projekt eddigi eredményeiről

<p>Kassa. A tervek szerint halad a REGSZOM (Regionális szociális mappa) projekt, mely a Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében valósul meg 205 ezer eurós költségvetéssel.</p>

MARSOVSZKY MIKLÓS

2012 októberében indult el a REGSZOM, melynek vezető partnere a Szlovák Tudományos Akadémia (SZTA) kassai Társadalomkutató Központja, külföldi partnere a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának Szociológiai Intézete. A projekt két nagyobb részből (oktatási tevékenység, szociális mappa elkészítése) áll. Az oktatói tevékenység egyrészt a szociális szférában dolgozókat célozza, másrészt Kassa megye és Borsod–Abaúj–Zemplén megye hátrányos helyzetű lakosait, akiknek ezáltal javulhat az esélyük a munkaerőpiacon.

„Négy hónap alatt sikerült elérni azokat a célokat, melyeket eddig kitűztünk. Kassán és Miskolcon is megalakultak az oktatóközpontok. 2012 decemberében tudományos konferenciát tartottunk a Miskolci Egyetemen, melyen egyebek mellett a Kassa Megyei Önkormányzat szociális problémákkal foglalkozó szakemberei és a munkaügyi hivatal szakemberei is előadást tartottak. A magyarországi partner a konferencia eredményeit egy kétnyelvű tanulmánykötetben foglalta össze” – mondta Sápos Aranka, az SZTA Társadalomkutató Központjának munkatársa, a projekt főkoordinátora, aki hozzátette, megkezdődik az oktatási tevékenység is. A kurzusok résztvevői két csoportra oszlanak. Az egyik csoport a szociális szférában dolgozó emberekből, a másik tartósan munkanélküli személyekből áll. Hasonló kurzusok Magyarországon is megvalósulnak.

„A projekt további elemeként Kassán egy hónapja elindult a roma nyelvtanfolyam, melyre 18-an jelentkeztek. Magunk se gondoltuk, hogy ekkora lesz az érdeklődés. A résztvevők rendőrök, óvónők, egyetemi tanárok és diákok.

„Nálunk májusban kezdődik el a tréning a szociális szférában dolgozók és a hátrányos helyzetűek számára, és nálunk is zajlik már a roma nyelvtanfolyam, melyre 14-en jelentkeztek. A tanfolyamok a Miskolci Egyetemen zajlanak” – nyilatkozott Osváth Andrea, a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kar Szociológiai Intézetének munkatársa.

A 2013. szeptember végéig tartó projekt kicsúcsosodását a közös szociális mappa elkészítése és közzététele jelenti majd. A szociális mappa olyan segédeszköz, amelyben fellelhető minden olyan intézmény, futó, vagy már lefutott projekt, tanulmány, statisztikai adat, ami segíti a szociálisan hátrányos helyzetűek eligazodását. Segítséget nyújt az önkormányzatoknak, a szférában tevékenykedő civil szervezeteknek és szakembereknek, akik képet kapnak a két szomszédos megye szociális helyzetéről és a szférát érintő intézményes hálózatról. A kész szociális mappa – ahogy az projekt hírei és eredményei is – elérhetőek lesznek egy háromnyelvű honlapon, melynek hazai változata (ww.regsom.sk) március 15-től látogatható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?