Kassa. Az újra meg újra lehulló hó ellenére a város már most nagy erővel készül a tavaszra, nemcsak a természet feléledését várja, hanem a kisvasút ébredését is mély téli álmából.
Bélyegen is szerepelni fog
A város számára kedves kisvasút üzemeltetési költségeinek előteremtése évről évre nagyobb gond, amióta a szerelvény a városi tömegközlekedés részévé vált. Hajdanán három gazdája is volt, a szerelvény a Vasúti Társaság tulajdona volt, a négy kilométer hoszszú sínpálya a Szlovák Vasutaké, a sínek karbantartása és a személyszállításhoz kapcsolódó feladatok pedig a városi önkormányzat feladatkörébe tartoztak. 2003-tól azonban a kisvasút „mindenestül” a városé lett, alig féléves üzemeltetése pedig 1,9 millió koronát tesz ki. A sínek felújítása és a 120 éves Katka gőzmozdony generáljavítása újabb milliókba kerül, ám ezt már csak komoly szponzori segítséggel lehetett elkezdeni.
A Csermely-völgyi kisvasút több szempontból is egyedülálló. A pálya Csehszlovákia első úttörővasútjaként 1955–56-ban épült, hogy „az ifjú vasutasok nevelését szolgálja”. Ezért a lehető legtöbb vonatkezeléshez kapcsolódó funkciót gyerekek látták el. Jelenleg nemcsak az ország legrégebbi volt úttörővasútja, hanem az egyetlen is, mely a mai napig megmaradt. Néhány vagonja még az 1800-as évek végén készült, muzeális értéket képvisel.
A kisvasút minden évben május elsején pöfög végig először a sínpályán, a városi napok keretében. Ilyenkor „útonállók” támadják meg a jeles utasokat, akik életüket pénzzel válthatják meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.