<p>Nyitra. Alig egy éve, hogy a teljes felújítást követően átadták a várba vezető hidat, máris kezdhetik elölről a munkát. Az egyik legnagyobb problémát, a tartópillérek nedvesedését és a mész valamint a penész kicsapódását ugyanis nem sikerült kiküszöbölni.</p>
Belepte a penész a felújított nyitrai barokk várhidat
VRABEC MÁRIA
A statikusok már akkor figyelmeztettek erre, amikor szétszedték az eredeti hidat, mert sem az alapokon, sem a tartópillérek felett nem volt szigetelő agyagréteg. A téglák közé szivárgott víz és a lerakódott só annyira megrongálta a híd szerkezetét, hogy az alapokon kívül semmit nem lehetett megőrizni belőle, tulajdonképpen az 1780-ban befejezett barokk híd másolatát építették újra. Ezt 2012 tavaszán adták át, de azóta sem vakolták be, mert a boltívek alatt folyamatosan nedvességfoltok jelennek meg, a külső falon pedig a habarcsból kicsapódott fehér mészréteg vonja be a téglákat. A hidat építő cég, a Jomaktav speciális technológiával próbálja a tartópilléreket kiszárítani – erre nem egészen egy éve van, mert 2014 májusa az átadás végső határideje. Ha a híd még ekkor is nedves lesz, a műemlékvédelmi hivatal nem fogja engedélyezni a bevakolását, de az, hogy a céggel hogyan rendezi a számlát, teljes mértékben a tulajdonoson, azaz a püspöki hivatalon múlik. Utóbbi a penészes híddal is elégedett, Martin Štofko, a püspöki hivatal közgazdásza szerint a cég minden szabályt betartott és minőségi munkát végzett, de bizonyos mértékű nedvesedéssel egyszerűen számolniuk kell. „A műemlékvédelmi szakemberek utasítása alapján a hidat kétszáz évvel ezelőtti módszerekkel építették újra, nem használtak modern technológiákat és szigetelőanyagokat, éppen ezért nem állhat ellen úgy az időjárás viszontagságainak, mint a mai építmények. Ez az ára a korhűségnek” – magyarázta.
A Régi Nyitra Barátai nevű polgári társulás, amely már az eredeti híd szétszedését is ellenezte, sokkal kritikusabb az építő céggel szemben. A társulás egyik tagja, Jaroslav Dušek építész szerint a híd ismét annyira átnedvesedett, hogy néhány év múlva a téli fagyok több kárt okoznak benne, mint az eredetiben két évszázad. Úgy véli, az egészet szét kellene szedni és újraszigetelni, de erre sem akarat, sem pénz nincs. Az eddigi rekonstrukció 450 ezer euróba került, az összeg felét a város, másik felét a püspökség állta. A szárítás költségeit még nem számolták ki, de szakemberek szerint legalább 50 ezer euróra rúgnak majd.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.