42 éves, másfél éve elvált, 2 gyermek apja vagyok. Három éve munkanélküliként vezetnek, de semmilyen pénzjuttatást nem kaptam, így a bíróság nem kötelezett gyerektartásra. Egy hónapja gondozom idős, magatehetetlen rokonomat havi 5500 koronáért.
Bármi áron fizetni kell a tartásdíjat
A tartásdíjjal kapcsolatos kérdéseket jelenleg a 36/2005 T.t. számú családjogi törvény szabályozza. A törvény értelmében a szülők egyik alapvető kötelessége, hogy eltartsák a gyermekeiket, egészen addig, amíg azok nem képesek önállóan eltartani magukat. Nincs tehát a gyermek korához kötve, hogy meddig kell a szülőknek gondoskodni róla. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy addig, amíg a gyermek nem fejezi be a tanulmányait, és nem kezd el dolgozni, vagy egyéb módon nem jut saját jövedelemhez, a szülők kötelessége gondoskodni róla. Ha a szülők elválnak, a bíróság a válóperi döntésben dönt arról is, hogy melyik szülő fogja személyesen nevelni a kiskorú gyermekeket, és hogy melyik szülő köteles tartásdíjat fizetni a gyermekek után. A tartásdíj a szülő minden egyéb kiadásával szemben előnyt élvez, és tekintet nélkül a szülő jövedelmére a törvény meghatározza a tartásdíj minimális magasságát. Ez az ellátatlan gyermek számára meghatározott mindenkori létminimum 30%-ának felel meg. Jelenleg a tartásdíj minimális nagysága 628 korona. Ha a gyermek körülményei, vagy a szülők helyzete változik, akkor lehetőség van arra, hogy a bíróság valamelyik fél javaslatára vagy akár a nélkül megváltoztassa a tartásdíj magasságát. A tartásdíjat felemeltetni akkor lehet például, ha a gyermekkel kapcsolatos kiadások megnőnek a korára való tekintettel, mert iskolába kezd járni vagy tovább tanul. A csökkentés akkor jöhet szóba, ha a köteles szülő anyagi helyzete jelentősen megváltozik, vagy ha további eltartási kötelezettsége keletkezik. A tartásdíj soha nem csökkenhet az aktuális minimum alá. A szülő köteles fizetni a tartásdíjat minden körülmények között. Ha a köteles szülő – akár figyelmetlenségből is – két év alatt 3 hónapig nem fizeti a tartásdíjat, akkor bűncselekményt követ el, amely 1 évtől 2 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. A fent leírt esetben az anya a bíróságon keresztül kérheti a tartásdíj magasságának módosítását mindkét kiskorú gyermekre vonatkozólag, két okból kifolyólag is. Egyrészt, hogy az új törvénnyel összhangban legyen megszabva a tartásdíj a minimális jelenleg 628 korona magasságában, másrészt hogy az apa megváltozott anyagi helyzetét is vegye tekintetbe a bíróság. A bíróság visszamenőlegesen kötelezheti az apát a két gyerek utáni összesen 1256 korona minimális tartásdíj megfizetésére, tekintet nélkül az apa jövedelmének magasságára. Ha pedig az 5500 korona jövedelmet már egy korábbi időszaktól kezdődően kapta az apa, akkor a bíróság eddig az időpontig visszamenőleg emelheti a tartásdíjat.
Gulyás Éva, ügyvéd
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.