Szepsi. A tavalyi rekordot is megdöntve nem négy, hanem öt himnusz hangzott el a VIII. Szepsi Napok alkalmából rendezett ünnepi önkormányzati ülés kezdetén.
Szepsi azonban egy dologban bizonyosan megelőzte a kelet-szlovákiai városok többségét: három testvérvárossal, a csehországi Tišňovval, a magyarországi Tarcallal és a lengyelországi Brzozów-val közösen már három évvel ezelőtt, az 5. városnapokon közös nyilatkozatban deklarálták, egyszerre szeretnének csatlakozni az Európai Unióhoz. Az 500 kilométerre fekvő csehországi partnerváros polgármestere akkor tréfásan megjegyezte, szeretné, ha a két város közötti távolság fokozatosan csökkenne, idén pedig arra hívta fel a szepsiek figyelmét, hogy Brüsszel felé menet bármikor megállhatnak egy-egy pihenőre Tišňovban.
A PHARE-alapból Szepsi már mostanáig is sikerrel merített, a művelődési ház alatt húzódó pincerendszert például uniós támogatósból hozták rendbe, és rendeztek benne impozáns bormúzeumot. A városban amúgy is nagy hagyománya van a bortermelésnek, sőt a tokaji aszú megalkotója, Szepsi Laczkó Máté is itt született. Emlékét faragott tábla őrzi, melyet minden évben megkoszorúznak a városnapokon. Idén Simon Zsolt mezőgazdasági miniszter is lerótta tiszteletét a „királyok bora, a borok királya” készítője előtt, és örömét fejezte ki, hogy a tokaji borvidék körüli szlovák–magyar vita végére nemrég pont került.
Az idei városnapok szervezői rendre beiktatták az előző években nagy sikert aratott „programpontokat”, a szabadtéri koncerteket, a nemzetközi országúti futóversenyt, a népművészeti vásárt és a testvérvárosok gasztronómiai bemutatóit. Ezenkívül volt tenisztorna, szórakoztató vetélkedők, utcabál, lovasparádé, ejtőernyős bemutató, és nem hiányoztak a könnyed, humoros műsorok sem.
Idén is kiosztották a Pro Urbe díjakat. A város hírnevét öregbítő egyének és csoportok közül ezúttal az 1978-ban alakult, és azóta számos díjat nyert Szepsi Asszonykórus, a roma származású, több városszépítő akciót szervező Rybár Rudolf, a helyi szlovák kulturális élet meghatározó alakja, Margita Semanová, valamint Dr. Tamás Gellért, nyugalmazott gimnáziumi tanár, a város jelentős helytörténésze, aki megírta a Szepsi magyar oktatás történetét. Ő kezdeményezte az első magyar nyelvű útikönyv szerzője, Szepsi Csombor Márton emléktáblájának felállítását is, amely ötlet végül 1995-ben valósult meg.
A színes, gazdag és változatos programot kínáló eseménysorozat vasárnap este ért véget.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.