Az ország első ipariját 1872-ben alapították

Kassa. Fennállásának 135. évfordulóját ünnepli idén a kassai gépészeti szakközépiskola. Ez a szép jubileum egybeesik Szakkay József születésének 175. évfordulójával. Szakkay az intézmény alapítója, és egyben a gépészeti középfokú oktatás megszervezője volt a városban.

Szakkay József emléktábláját a gépipari iskola épületének falán helyezték elSITA-felvételA két évforduló méltó megörökítéseként emléktáblát helyeztek el a Szakkay-gépipari épületének falán, mely a szlovák és magyar volt iparisták klubjának közös ajándéka. Az emléktáblát Ján Ihnáth, a domborművet Gabriel Miklósi készítette.

A kassai gépiparinak, melyet 1872-ben alapítottak, ma két „egyenes ági örököse” van. Az egyik a szlovák tannyelvű középiskola, mely az eredeti épületben székel, a másik a régi intézmény oktatási nyelvét továbbvivő magyar ipariskola, mely a város másik végén, a Thália Színház tőszomszédságában található. Az „oldalági örökösök” a szlovák elektrotechnikai, kohászati és közlekedési ipariskola, melyek mind az eredeti, Közép-Európában legrégebbi oktatási intézményből nőtték ki magukat.

Az ipari-kereskedelmi képzés nagy múltra tekint vissza a városban, –már a 14. században kezdett kibontakozni. Szervezetten, átgondoltan és oktatásilag is megalapozottabban azonban a kiegyezés után építették ki a szakoktatást, Eötvös József vallás- és közoktatásügyi miniszter körlevelére támaszkodva. Az 1872-ben létrejött szakértői bizottságnak Szakkay József akkori kassai főreáliskolai tanár is tagja volt. A minisztérium támogatásával megvalósította régi vágyát, és belgiumi és franciaországi mintára magánintézetként létrehozta a „gépészeti felsőbb ipartanodát”, mely az ország első ilyen jellegű intézménye lett. Előbb bérelt helyiségekben folyt a tanítás, ám 1885-ben elkészült a ma is létező épület a Komenský utca sarkán. Sajnos Szakkay csak egy évig gyönyörködhetett munkája gyümölcsében, 1886-ban végleg abbahagyta az oktatást. Nem sokkal később meghalt, és a Rozália-temetőben helyezték végső nyugalomra.

A kassai ipari a későbbiekben sok névváltozaton esett át, mely egy-egy országhoz és államformához való tartozását, sőt némely esetben az aktuális ideológiát is tükrözte. Az intézmény hamarosan túlnőtt az épület adta kereteken, így több részlege külön iskolává vált, az oktatás nyelve is változott. Ma tehát öt különböző szakiskola hordozza az alapító Szakkay szellemét. Az ipari oktatás azonban országszerte hanyatlik, a diákok elsősorban a gimnáziumi képzés iránt érdeklődnek, ám az országban szaporodó ipari parkok számára ez a tény nem örvendetes. Egyre több vállalat támogatja anyagilag is az ipari szakoktatást, modern berendezések, gépek megvételével, és egyre nagyobb szükség van arra, hogy a képzés a piaci igényekhez igazodjon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?