Az iskolafenntartók épületfelújításra már pályázhatnak támogatásért

Királyrév. A községi tanügyi hivatalok létrehozásának kérdéséről, valamint az oktatásüggyel kapcsolatos uniós pályázati lehetőségekről tartottak hétfőn fórumot a Galántai Regionális Fejlesztési Ügynökség szervezésében.

Királyrév. A községi tanügyi hivatalok létrehozásának kérdéséről, valamint az oktatásüggyel kapcsolatos uniós pályázati lehetőségekről tartottak hétfőn fórumot a Galántai Regionális Fejlesztési Ügynökség szervezésében. Hecht Anna, a Nagyszombati Kerületi Tanügyi Hivatal elöljárója, Ollé Vladimíra, az építésügyi és régiófejlesztési minisztérium szakembere, Barczi Zsolt, a kerületi tanügyi hivatal módszertanosa és Baros Róbert, a találkozót szervező ügynökség igazgatója elsősorban az iskolafenntartó régióbeli önkormányzatok vezetőit tájékoztatta az új jogszabályokról és a pályázati formák nyújtotta lehetőségekről.

Milyen lesz a normatíva?

Hecht Anna beszámolójából kiderült: még mindig nem tudni, hogy az új normatíva szerint mekkora lesz az iskolánkénti fejkvóta. A fenntartók egyelőre előleget kaptak a kerületi tanügyi hivatalon keresztül, a további összeget pedig majd a normatíva meghatározása után, egy összegben kapják meg. A további támogatás 20 százalékát a fenntartó, vagyis az önkormányzat belátása szerint oszthatja el az általa fenntartott intézmények között, ám erről 15 napon belül értesítenie kell az oktatási minisztériumot.

Az új normatív rendszer számol ugyan az iskola fenntartási költségeivel, de az mindenki számára világos, hogy ebből az összegből komolyabb javításokra, épületfelújításra nem futja. Az ilyen beruházásokra az újonnan megnyílt strukturális alapoktól lehet támogatást szerezni. Ennek feltételeit ismertette a fórumon Ollé Vladimíra. Tájékoztatott arról, hogy a strukturális alapokon belül egyelőre négyféle területen lehet majd pályázni: a civil infrastruktúra fejlesztése, az információs társadalom építése, intézményi rendszerek megteremtése, valamint a települések felújítása és fejlesztése. A minisztérium egyelőre a civil infrastruktúra területén tette lehetővé a pályázást – e területhez tartoznak az oktatás- és egészségügyi, a szociális és a kulturális intézmények.

Iskolafelújítási támogatás

A fórumon az oktatásüggyel kapcsolatos, már most megpályázható támogatásokról esett szó. (Több jelenlévő polgármester nagy csalódására például a művelődési házak felújítására csak márciustól fogadják a pályázatokat.) Az oktatásügyi támogatásokon belül visszaigényelhető majd a tervezetek kidolgozásának költsége, támogatás igényelhető iskolaépületek építkezési költségeire (megkezdett építkezés befejezése, tetőtér beépítése, hozzáépítés, energiatakarékossági beruházás; ez utóbbiba beletartozik például a lapos tetejű épületekre nyeregtető építése, ablakcsere, homlokzat felújítása, hőszigetelés, fűtési rendszer gázüzeművé alakítása stb.). Külön tétel a modernizációra kérhető támogatás, amely például iskolai padok vásárlására, szociális otthon konyhai felszerelésére, orvosi rendelő berendezésének megvásárlására szolgálhat. A támogatás nagy előnye, hogy ahhoz a kérvényezőnek – alapiskolák esetében a helyi önkormányzatnak – csak öt százalék önrésszel kell hozzájárulnia, 15 százalékot az állam ad, és 80 százalékot biztosít az Európai Unió. Pályázni 12 500 és 3 millió euró közötti összegre lehet, és egy pályázó egyszerre csak egy tervezetet nyújthat be. Ez azonban nem zárja ki, hogy ugyanaz a pályázó egy következő pályázati körben egy másik létesítményre is benyújtson egy következő projektumot.

Pályázati turpisságok

Baros Róbert figyelmeztetett, az uniós elbírálás során különösen ügyelnek arra, hogy a projektumnak milyen regionális szintű fejlesztési céljai vannak. A kérvényező tehát semmiképpen se az iskolaépület tetőcseréjét tüntesse fel célként, hanem a oktatási feltételek javítását, amelyhez a tetőcsere is szükséges. Az is kiderült, hogy a 20-25 gyermekkel működő kisiskolák ebben a pályázati rendszerben aligha járnak sikerrel, mert az új normatív támogatási forma mellett az ilyen kisiskoláknak a fennmaradása is kérdéses. Ezzel kapcsolatban szóba került az iskolabusz vásárlására igényelhető támogatás. Ollé Vladimíra elmondta, az uniós alap kínálta támogatásból ez is megoldható, de a pénz nem igényelhető külön iskolabuszra, hanem például egy iskolafelújítási beruházás részeként. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem azok a községek pályázhatnak iskolabusz vásárlására, ahonnét a gyerekeknek utazniuk kell, hanem annak az iskolának a fenntartója, ahová a környékről járnak majd a diákok. A pályázati tudnivalók a régiófejlesztési tárca honlapján is megtalálhatók, a minisztériumban pedig péntekenként délelőtt ingyenes tanácsadás biztosított.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?