Az európai fizetési meghagyás érdekel

Külföldön dolgozom már néhány éve, általában Németországba meg Ausztriába járok. Nemegyszer fordult elő, hogy elmaradt a fizetség. Egy nyári munkám honoráriumáért a mai napig futok, pedig a fizetési határidőn már jócskán túl vagyunk. Ez néhány ezer eurós kiesés a családi kasszából.

Külföldön dolgozom már néhány éve, általában Németországba meg Ausztriába járok. Nemegyszer fordult elő, hogy elmaradt a fizetség. Egy nyári munkám honoráriumáért a mai napig futok, pedig a fizetési határidőn már jócskán túl vagyunk. Ez néhány ezer eurós kiesés a családi kasszából. Nem azért gürcölök, hogy mások rajtam élősködjenek, így nem fogom annyiban hagyni. A kollégámnak, aki hasonló gondokkal küszködik, azt javasolta egy ügyvéd ismerőse, hogy valami európai fizetési meghagyást adjon be. Ennek mi a lényege és a folyamata?

Az európai fizetési meghagyásos eljárás létrehozásáról szóló 1896/2006-os számú európai parlamenti és tanácsi rendelet lehetővé teszi a hitelezőknek, hogy egységes eljárással és formanyomtatványokkal hajtsák be nem vitatott polgári és kereskedelmi ügyekkel kapcsolatos követeléseiket. Az európai fizetési meghagyásos eljárást (angolul European order for payment procedure, németül Europäisches Mahnverfahren) határokon átnyúló ügyekben lehet kezdeményezni olyan lejárt pénzkövetelések esetén, ahol legalább az egyik félnek az eljáró bíróság székhelye szerinti tagállamtól eltérő tagállamban van állandó lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye. Mivel azonban Dánia nem vesz részt a rendeletben, az európai fizetési meghagyás intézménye Dániára nem alkalmazható.

A jogosult a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmét a rendelet I. mellékletében található „A” formanyomtatványon nyújthatja be a joghatósággal rendelkező bíróságnál, illetve közjegyzőnél (azon tagállamokban, ahol közjegyzőnek van ez a hatásköre). Utána az eljárás úgymond automatikusan zajlik. A bíróság megvizsgálja, hogy teljesültek-e az európai fizetési meghagyás alkalmazhatóságának feltételei. Ilyen például a joghatóság kérdése vagy annak vizsgálata, hogy határokon átnyúló polgári vagy kereskedelmi ügyről van-e szó, illetve, hogy a követelés megalapozott-e. Ha úgy látja, hogy teljesültek a feltételek, a bíróság a lehető leghamarabb – általában a kérelem benyújtását követő 30 napon belül – kibocsátja a fizetési meghagyást. E határidőbe nem számít bele a kérelem esetleges kiegészítésével, kijavításával vagy módosításával eltelt idő. Az efféle változtatásokat szintén rendszeresített formanyomtatványokon nyújthatja be a jogosult.

A kötelezettnek lehetősége van a fizetési meghagyás kézbesítését követő harmincnapos határidőn belül ellentmondást benyújtania, mégpedig a fizetési meghagyással együtt megkapott, a rendelet VI. mellékletben található „F” formanyomtatványon. Ha élt ezzel a jogával, az eljárás peres polgári eljárásként folytatódik. Ellenkező esetben a fizetési meghagyás végrehajtható. Az európai fizetési meghagyást a többi uniós tagállamban is minden további nélkül elismerik és végrehajtják.

A formanyomtatványok az EU 24 hivatalos nyelvén hozzáférhetők – egyebek mellett az Eur-lex honlapján (http://eur-lex.europa.eu/).

Veszelei Viktória jogász

(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?