Befogják és elszállítják a természetvédők a pozsonyi repülőtér környékén élő ürgepopuláció egy részét. Mintegy tízezer tagú rágcsálókolónia él a légikikötő szélén, átköltöztetésükkel az ország más tájain lévő populációkat erősítik meg.
Áttelepítik a pozsonyi ürgéket
A Pozsonyi Regionális Természetvédelmi Társulás (BROZ) napok óta dolgozik az áttelepítés előkészületein. Az első lépés keretében beetetik a rágcsálókat, minden reggel napraforgómagokat szórnak ki egymástól 20-30 méteres távolságra, hogy odaszoktassák az ürgéket, így könnyebb legyen befogni a rágcsálókat. A közösségi portálon megjelent bejegyzésükben emlékeztetnek arra, hogy a mintegy huszonnyolcezer tagot számláló országos ürgepopuláció jelentős része épp a légikikötő környékén talált otthonra. A Murányi fennsíkon és a Szlovák-karszt területén is jelentős az egyedszám, itt nyolcezer rágcsálót tartanak nyilván. Ezen kívül az ország további 39 régiójában is megfigyelhetők az ürgék, de sokkal kisebb számban, ami az egyedfejlődésükre és a szaporodásukra is negatív hatással van. A kis populációk genetikai megerősítésével azonban kezelni tudják a kialakult problémákat. Ezt a célt szolgálja az ürgékre szabott LIFE projekt is. „Valamikor természetes volt a vándorlás az egyes családok között, mivel a kolóniák csak néhány kilométerre éltek egymástól. Ma a Pozsonyhoz legközelebb eső kolónia 40 kilométerre, Konyhán (Kuchyňa) található, a másik 70 kilométerre, Vittencen (Chtelnica), közöttük autópálya és egyéb akadályok vannak. Ezért kell rajtuk segíteni” - magyarázzák a környezetvédők. Az időzítés is tökéletes, mert az ürgék nemrég ébredtek fel téli álmukból, és szaporodni még nem volt idejük.
A projekt első évfolyama sikeres volt a BROZ szerint, ugyanis húszezerről sikerült huszonnyolcezerre növelni az ürgék létszámát, és a genetikai állomány javításával tovább szaporodhatnak a rágcsálók.
A költöztetés és a génállomány megerősítése kulcsfontosságú, de az egészséges populációk kialakításához nélkülözhetetlen az ürgék élőhelyeinek védelme, a legelők kialakítása, a nagy kiterjedésű mezőgazdasági területek felszabdalása és a fenntarthatóbb gazdálkodás. Az ehhez való visszatérés egyéb populációknak, és az emberiségnek is hasznos.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.