ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁSDunaszerdahely. A beneši dekrétumok alapján a második világháborút követő években kitelepített (cseh)szlovákiai magyarok tiszteletére avattak emlékművet április 20-án Dunaszerdahelyen.
Átadták a kitelepítettek emlékművét
ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS
Dunaszerdahely. A beneši dekrétumok alapján a második világháborút követő években kitelepített (cseh)szlovákiai magyarok tiszteletére avattak emlékművet április 20-án Dunaszerdahelyen. A kezdeményezés hátterében a Magyar Megmaradásért Polgári Társulás áll, melynek tagjai a vagyonuktól és jogaiktól megfosztott személyek leszármazottai.
A Városi Szabadidőparkban létrehozott alkotás anyagi fedezetét, közel kétezer eurót a politikai tömörülésektől elhatárolódó szervezet teremtette elő adakozásból, kulturális rendezvények szervezéséből. Képviselője korábban lapunknak elmondta: az emlékművet április elején kezdték megépíteni. A szombati rendezvényen Vadkerty Katalin történész is szólt az egybegyűltekhez. „1946–47 őszén és tavaszán a mínusz húszfokos hidegben kisgyerekekkel vitték ki Csehországba a katonaság által körülzárt településekről a magyarokat” – idézte fel a közel hét évtizeddel ezelőtt történteket. Aranyossy Szabolcs, a polgári társulás elnöke úgy nyilatkozott: senkit nem akarnak provokálni, „de a magyar nemzetiségnek is joga van ahhoz, hogy saját emlékműveket állítson”. Az alkotáson elhelyezett márványtáblán egyebek mellett „Az 1945–48 között a csehszlovák hatalom által méltatlanul meghurcolt és kitelepített felvidéki magyar honfitársaink emlékére” felirat olvasható. (la)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.