„Lányom 1995-ben szült egy gyermeket, török állampolgártól, aki Bécsben él és dolgozik. Az apa nem vette nevére a kicsit, mivel nős. Az apa a gyerek héthónapos koráig rendszeresen járt hozzánk és segítette a lányomat, de miután a kicsiről féléves korában kiderült, hogy epilepsziás, mentálisan sérült, többé nem jött.
Apasági kereset
Ha az apa török állampolgár, hogyan lehet elintézni, hogy hivatalosan is vállalja az apaságot? Ha már megkapta az osztrák állampolgárságot, akkor mi a teendő? Mikor a kicsi megszületett, egy albumot vettek a lányommal, és az apa írt bele pár sort. Én elküldtem a török nagykövetségre, ahol lefordították. Az nem lenne elég, ha írásszakértő megnézné és összehasonlítaná az ő írásával? Beadhat-e a nyolcéves gyermek az apja ellen apasági keresetet? Képviselheti a nagyszülő az anya helyett a bíróságon az unokáját?”
Jelige: Wien
Az apa személyének meghatározása a családról szóló, 1994/1963. számú törvény értelmében történik. A gyermek apjának elsősorban azt a férfit kell tekinteni, akivel az anya a gyermek megszületése pillanatában házasság kötelékében állt. Az apaság vélelme abban az estben is fennáll, ha a gyermek a házasság felbomlása utáni 300. napig születik meg. Ha a szülők nem házasok, azt a férfit kell apának tekinteni, aki a gyermeket az anyakönyvezető előtt a magáénak ismeri el az anya egybehangzó nyilatkozata mellett. Ha az apa személye ezen a módon sem kerül meghatározásra, akkor az apaságot bírósági eljárás keretén belül lehet megállapítani. Az eljárás elindítására a gyermek vagy az anya jogosult, mégpedig az alperes lakhelye szerint helyileg illetékes járásbíróságon. Ha az apa külföldi állampolgár, a gyermek pedig szlovák állampolgárságú, a nemzetközi magán- és eljárási jogról szóló, 1997/1963. számú törvény 23. és 40. paragrafusa értelmében a javasló lakhelye szerint illetékes bírósághoz kell fordulni, amely a szlovák jogrend szerint fog eljárni. A kereset a gyermek feltételezett apja ellen irányul, akivel az anya nemi életet élt a gyermek születését megelőző 180-300 napos időszakban. A fizetendő bírósági illeték 500 korona, ha a kiskorú gyermek a javasló, az eljárás illetékmentes. A kiskorú gyermeket az eljárás folyamán a bíróság által kijelölt gyámnak kell képviselnie. A bizonyítási eljárás során tanúvallomások segítségével a bíróság elsődlegesen azt vizsgálja, hogy volt-e kapcsolat a feltételezett apa és az anya között a fogamzás időszakában. A továbbiakban az apaság tényének megállapítására a bíróság orvosszakértői vizsgálatot rendel el, és sor kerül a vértulajdonság-vizsgálatra (leghamarabb a gyermek egyéves kora után). Ha az eredmények alapján a meghatározási fok alacsony, antropológiai, kromoszóma- és DNS-vizsgálat következik. Ha bizonyírást nyer az apaság ténye, akkor a bíróság egyúttal arról is dönt, hogy melyik szülőnél legyen elhelyezve a kiskorú gyermek, és hogy a másik szülő milyen nagyságú tartásdíjat köteles fizetni.
A fent leírt esetben az anya vagy a kiskorú gyermek jogosult arra, hogy apasági keresetet nyújtson be a gyermek lakhelye szerint helyileg illetékes járásbíróságon. A nagymama nem léphet fel javaslóként, nem képviselheti a gyermeket a bíróság előtt, ezt a feladatot a bíróság által kinevezett gyám fogja ellátni. A javaslatban meg kell nevezni a feltételezett apát, és fel kell tüntetni annak személyes adatait is. A javasló feladata bebizonyítani, hogy a megnevezett személy valóban az apa. Tanúvallomások, írásbeli dokumentumok segítségével bizonyítandó, hogy a gyermek születését megelőző 180-300 napos időszakban az anya és a feltételezett apa között intim kapcsolat volt. Tekintettel arra, hogy a gyermek már nyolcéves, mindenképpen szükséges az orvosszakértői vizsgálat, amelyhez elengedhetetlen az apa személyes jelenléte. Azt, hogy a feltételezett apa jelenleg pontosan hol tartózkodik és mely ország állampolgára, a javaslónak kell kiderítenie. Sajnos, a tanúvallomások és a feltételezett apa írásmintája nem elegendő az apaság bizonyításához.
Gulyás Éva ügyvéd, a CLA – a Kalligram Alapítvány jogelemző csoportjának munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.