Állami pénzügyi fedezet kell az új hatáskörökhöz

Dunaszerdahely. A csallóközi települések is elküldik képviselőiket arra a pozsonyi nagygyűlésre, amelyet a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának (ZMOS) kezdeményezésére tartanak a jövő héten kedden.

A Csallóközi Városok és Falvak Társulása tegnapi közgyűlésének ajánlása értelmében a Komáromi és a Dunaszerdahelyi járás is egy-egy autóbuszt indít április 20-án Pozsonyba. A ZMOS alelnöke, Haris József a tegnapi tanácskozáson elmondta: a társulás a tiltakozó nagygyűlésen egyrészt az elégtelen pénzügyi fedezet nélkül zajló hatáskör-átutalás miatt fejezi ki elégedetlenségét, másfelől pedig a készülő pénzügyi decentralizáció ellen akarja felemelni a hangját. Ha a parlament a pénzügyi decentralizációról szóló jelenlegi tervezetet fogadja el, Haris szerint az önkormányzatok hátrányt szenvednek. A ZMOS-alelnök egy még nem publikált elemzésre hivatkozva vélekedett így, amelyből az derül ki, hogy a négyezresnél nagyobb lélekszámú települések lesznek csak képesek a túlélésre, a többi pénzügyi mérlege folyamatosan hiányt fog mutatni. A ZMOS azonban arra törekszik, hogy a kisebb falvak is talpon maradjanak – éppen ezért szervezi meg a jövő heti tiltakozó akciót. A kormány tervezete tudatosan arra irányul – véli Haris – , hogy ilyen helyzet alakuljon ki, és a kis falvak önkormányzatai egyesülni kényszerüljenek, tehát néhány falunak közös polgármestere és képviselő-testülete legyen.

Nagyszarva polgármestere, Pálffy Dezső szerint a csallóközi régiónak feltétlenül jelen kell lennie a tiltakozó megmozduláson. Nem a kormányt akarjuk megdönteni, s nem is a hatáskörök átruházását ellenezzük. Legyenek a településeké a hatáskörök, de annyi pénzzel, amennyivel az állam gyakorolta azokat – fogalmazott Pálffy. Ellenkező esetben a következő önkormányzati választásokon a jelenlegi polgármesterek választási esélyei csökkenek, hiszen – ha nem sikerül több pénzt kicsikarniuk az államtól – nekik kell majd bezáratniuk az iskolákat és az óvodákat. Úgy véli, az átadott hatáskörök gyakorlásához az államnak teljes egészében biztosítani kellene az anyagi fedezetet is. „Ha találtak hétmilliárdot külföldi beruházások céljára, és egyik óráról a másikra 16 milliárdot fedeztek fel az államkasszában, másfél milliárdot is elő lehet teremteni az iskolák megmentésére” – mondta a nagyszarvai polgármester.

Terv a tanintézmények működtetésére

Dunaszerdahely. A Csallóközi Városok és Falvak Társulása tegnapi ülésén a szervezet idei munkatervét is jóváhagyták. Pázmány Péter, a társulás elnöke elmondta, a tervek szerint előadásokat szerveznek az önkormányzatoknak az uniós csatlakozás utáni lehetőségekről, átfogó, mindenre kiterjedő tervet készítenek a csallóközi iskolák és az óvodák működtetésére, a Gramma Nyelvi Irodával együttműködve pedig kétnyelvű nyomtatványokat dolgoznak ki. Döntés született arról is, hogy a szlovák–magyar államközi közlekedési vegyes bizottság ülésén – amelyen a két országot összekötő utak felújításáról lesz szó – Szalai Rozália kolozsnémai polgármester képviseli majd a régiót. (pve)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?