A vizsgálat szerint a cég is, a munkás is hibázott

Nyitra. A munkaadó és a szerencsétlenül járt alkalmazott is hibáztatható a nyitrai malom bontása során január 8-án bekövetkezett balesetért.
Erre a következtetésre jutottak a munkavédelmi felügyelőség ellenőrei, akik a tragédia után vizsgálták a baleset körülményeit és ellenőrizték a biztonsági előírások betartását.

A munkálatokat végző Vion építkezési vállalat nem biztosította be kellőképpen a magtártorony környékétJana Beňová felvételeNyitra. A munkaadó és a szerencsétlenül járt alkalmazott is hibáztatható a nyitrai malom bontása során január 8-án bekövetkezett balesetért.

Erre a következtetésre jutottak a munkavédelmi felügyelőség ellenőrei, akik a tragédia után vizsgálták a baleset körülményeit és ellenőrizték a biztonsági előírások betartását.

A malom harminchárom méteres magtártornyának bontásakor egy harmincnyolc éves munkást magával rántott az egyik meglazuló kőtömb. A férfi azonnal szörnyethalt, mivel az esést sem védőháló, sem biztosítókötél nem fékezte, sőt még védősisakot sem viselt a fején. Mint a vizsgálat során kiderült, a munkálatokat végző Vion építkezési vállalat nem biztosította be kellőképpen a magtártorony környékét, és nem oldotta meg körültekintően a lebontott kőtömbök ledobásának módját. „A lebontott hulladékot a magtár belsejébe görgették le, miközben fennállt a veszélye, hogy egy súlyosabb darab magával ránthatja valamelyik munkást. Ez is történt, de a tragédia megelőzhető lett volna, ha az adott munkaterületet korlátokkal veszik körül, vagy védőhálóval látják el” – mondta el lapunknak a munkavédelmi felügyelőség nyitrai kirendeltségének igazgatója, Marián Sulík.

Ugyanakkor a magtáron dolgozó munkások is súlyos mulasztást követtek el, mert nem viselték a munkaadó által kiosztott biztosítóköteleket és a fejvédő sisakot sem. „Hárman dolgoztak ott fent, egyiküknek sem volt biztonsági felszerelése, de a másik két munkás megbírságolása nincs összefüggésben a baleset körülményeinek kivizsgálásával” – mondta Sulík.

Miután tisztázták a baleset okait, a munkavédelmi felügyelőség szakemberei külön eljárás keretén belül állapítják meg a munkaadót terhelő felelősség mértékét. Ettől függően a Vion társaság százezertől egymillió koronáig terjedő pénzbüntetéssel sújtható, és természetesen az ellenőrök által tapasztalt hiányosságokat is pótolnia kell. A Vion igazgatója, Viliam Ondrejka, az eddigi vizsgálatot korrektnek nevezte, és azt mondta, kész vállalni az ebből kifolyólag a cégére háruló kötelezettségeket. (vm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?