A Vágsellyei járásban is általános jelenség a beíratottak számának csökkenése. Fő ok: a kedvezőtlen demográfiai mutatók alakulása.
A járásban még a legnagyobb iskolák állnak a legjobban.
A Vágsellyei járásban szinte mindenütt kisebb lesz az elsősök száma
A járásban még a legnagyobb iskolák állnak a legjobban. Talán a legkedvezőbb a helyzet a vágfarkasdi alapiskolában, ahol a beíratottak száma (23) ugyan kettővel kisebb, mint a mostani elsősöké, ám öttel nagyobb, mint a távozó kilencedikeseké. Vagyis a jövő tanévben az iskola tanulóinak összlétszáma növekszik, amit sajnos kevés alapiskola mondhat el magáról.
A peredieknek sincs okuk panaszra, mert ha nem is nő, de legalább nem is csökken a létszám (185). Ugyanis éppen annyi gyereket írattak most be (19), mint amennyi kilencedikes júniusban elhagyja az iskolát. A legrosszabb helyzetben a vághosszúfalui kisiskola van, ahol idén már meg sem hirdették a felvételit, ugyanis a faluban egyetlen olyan magyar gyerek sincs, aki most válna iskolakötelessé. Már a mostani elsőbe is csak két gyerek jár – az iskola összlétszáma 16. Eddig két összevont osztályban tanítottak, az első és második, valamint a harmadik és negyedik évfolyam tanult közös tanteremben, de Molnár Péter igazgató elmondta, miután idén 7 gyerek kimarad a negyedik osztályból, és összesen 9 gyerek marad az iskolában, már csak egyetlen összevont osztályban fognak tanulni. A születési mutatók szerint a következő évben sem lesz kit beíratni, és ha a mostaniak kimaradnak, az iskola ugyanarra a sorsra jut, mint a tavaly megszüntetett helyi szlovák alapiskola, amelyben összesen 3 gyerek maradt volna, márpedig ennyivel elképzelhetetlen fenntartani egy iskolát. Ha az elkövetkező években lenne is beíratandó gyermek, ők valószínűleg a szomszédos járási székhely, Vágsellye iskoláját gyarapítják majd, aminek ott biztosan csak örülni fognak, hiszen Vágsellyén az előző évi átmeneti növekedés után idén újra gyereklétszám-csökkenéssel kell szembesülniük. Összesen 11 gyereket írattak be, ami eléggé elkeserítő egy 25 ezer lakosú városban, ahol igaz, hogy a hivatalos statisztika szerint nem egészen húszszázaléknyi a magyar ajkú lakosok számaránya. Valójában jóval több a magyar, csak éppen nem vallja magát annak, és a gyerekét sem íratja magyar iskolába. Ennek a gyereklétszám-csökkenésnek „köszönhető”, hogy tavaly egy tető alá vonták össze az egész Pázmány Péter Alapiskolát, eddig ugyanis a 1–4. évfolyamok a közeli Pionierska utcai szlovák alapiskola épületében tanultak. A létszámcsökkenés nemcsak olyan szempontból sajnálatos, hogy fogyóban van a magyarság. A gyermektelenség általános jelenség, amely a szlovák iskolákat ugyanúgy sújtja, mint a magyarokat, és különösen azóta jelent gazdasági hátrányt, amióta bevezették az úgynevezett fejkvótarendszert. Minél kevesebb a tanuló, annál kevesebb a pénz is. Ezért is igyekeznek a fenntartók – vagyis a helyi önkormányzatok – megszorító intézkedéseket hozni. Jó példa erre Zsigárd, ahol a falu mind a négy oktatási intézményét, a magyar és a szlovák óvodát, valamint a magyar és a szlovák alapiskolát egy fedél alá hozták, az alapiskola felújított és kibővített épületébe költöztették. Sőt egy új tornatermet is építettek az iskola mellé.
Egyébként az előző évben nagyon sok helyen megújult az iskolaépület, a önkormányzatok a európai uniós támogatásokat kihasználva újították fel az épületeket, elsősorban nem azért, hogy szebben nézzenek ki, hanem hogy gazdaságosabban működtethessék azokat. Nyílászárók cseréjével, tetőfelújítással, a falak hőszigetelésével rengeteg energiát takarítanak meg, hiszen általában ez jelenti a legnagyobb kiadást. Jó példa erre a deáki, a peredi a vágkirályfai alapiskola. És ha már kevés a tanuló, az iskolában pedig szabd helyiségek vannak – hiszen a hetvenes-nyolcvanas években jóval több gyerekre méretezték, mint amennyien most oda járnak – a szabad helyiségeket is igyekeznek kihasználni. Például Deákiban az iskolai klub működik olyan helyiségben, amely azelőtt osztályteremként funkcionált, az iskola mellett álló épületekben pedig, ahol azelőtt napközi otthon, iskolai műhely volt, községi bérlakásokat alakítottak ki. Vágkirályfán magyar szobát létesítettek az egyik szabadon maradt tanteremben, ahol kiállításokat rendeznek, előadásokat szerveznek. Akad olyan iskola, ahol olyan számítógépes tantermet alakítottak ki, ahová nemcsak a tanulók, hanem a falu többi lakosai is eljárhatnak.
VÁGSELLYEI JÁRÁS
Iskola A tanulók Az elsősök száma A beíratottak
összlétszáma 2004-ben 2005-ben száma 2006-ban
Vágsellye, Pázmány P. AI 231 19 14 11
Deáki 116 11 17 15
Negyed, Pongrátz Á. AI 162 21 26 18
Sókszelőce, Osztényi L. AI 111 14 10 11
Pered 185 17 17 19
Vágkirályfa 6 8
Vágfarkasd 193 22 25 23
Zsigárd 95 8 8 6
Vághosszúfalu 16 5 2 0
Az idén eddig beíratottak, valamint a jelenlegi elsősök és másodikosok száma a Vágsellyei járás magyar alapiskoláiban. Az idei beíratottakra vonatkozó adatok a pillanatnyi helyzetet tükrözik, a leendő elsősök létszáma szeptemberig még változhat.
(Forrás: az Új Szó regionális híradásért felelős rovatának felmérése)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.