A tót atyafiak és néhány palóc faluja, az a híres Szklabonya

<p>Szklabonya. A járási székhelyhez, Nagykürtöshöz közeli községbe, Szklabonyára sokan járnak. Magyarországiak és szlovákiai magyarok,</p><p>főleg diákok.</p><p>A legnagyobb palóc,</p><p>Mikszáth Kálmán miatt.</p>

SZÁSZI ZOLTÁN

Mert bárhogyan vesszük is, sem a háromszor átalakított, gótikus építési jegyeket őrző templom, sem a falu határában pár éve felépült ipari csarnok nem vonz ide annyi látogatót, mint a nagy író emlékháza.

Nevezetes hely

a Kürtös patak mellett

Szklabonya története valamikor a 12. században kezdődik, amikor még Divény várának uradalomrésze. 1554 és 1593 közt a török félhold árnyékában éltek az itteni emberek, majd a sűrű hadijárások, járványok miatt a 17. század elején kihalt a falu, és csak 1685-ben népesült be újra. Urai a Balassák és Zichyk voltak, majd a 19. század elején több kisnemes is itt épített kúriát. Például a Mikszáth család is, amelynek ősei közt jeles evangélikus lelkészek is vannak, az író édesapja még Mixádt Jánosnak írta nevét, 100 holdas földbirtokos, kocsma- és mészárszékbérlő volt. Itt született, ebben a mindig is félig szlovák, félig magyar faluban, a tót atyafiak és jó palócok közé 1847-ben Mikszáth Kálmán.

Zegzugos kis falu Szklabonya

A közel hétszáz éve létező falu ma már elég zegzugos, Mikszáth születése idején viszont mindössze egy utca volt. Az eredeti szülőházat elbontották, a mostani emlékház az a kisnemesi kúria, amelyben 1852 és 1872 közt élt az író hosszabb-rövidebb ideig. A házzal szemközt a temető, ahová Mikszáth Kálmán kishúgát, a 17 évesen, 1867-ben hirtelen elhunyt Mariskát és a szülőket temették, akik mindketten az 1873-ban dúló kolerajárvány következtében hunytak el. Nagy valószínűséggel a Mariska sírköve melletti, évtizedekig elhanyagolt sír lehetett a szülőké, a sírhelyet kitisztították és a szülőknek is sírkövet állítottak. A Mikszáth-emlékház ma a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának része, 2005-ben teljesen felújították, pár hete pedig modernizálták a hátsó traktust. Érdemes betérni ide. Az író életét és munkásságát bemutató kiállításon a többi korhű berendezés mellett sajnos csak egyetlen tárgy köthető hitelesen Mikszáth Kálmánhoz, egy saját kezűleg írt vacsorameghívás az író névjegykártyáján. Az eredeti berendezés elveszett a történelem viharaiban. Szklabonya község egyébként 1910-től 1920-ig az író nevét viselte, Mikszáthfalvának hívták. Ma már az itt élő mintegy 850 lakosból jó ha tucatnyian tudnak magyarul. Pedig egy jeles szlovákiai magyar író-költő, Zs. Nagy Lajos is itt született. Talán egyszer neki is lesz emléke szülőfalujában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?