<p>Bár a tolmácsi gépgyár (SES Tlmače) márciusban tömeges elbocsátást jelentett be, a napokban megkötött szerződés azt jelzi, egyelőre nem kell további leépítésekkel számolni.</p>
A tolmácsi gépgyár sikere a válság idején
A gazdasági válság ellenére a Lévai járás legnagyobb munkáltatójának sikerült stabilizálnia világpiaci helyzetét. Bár a tolmácsi gépgyár (SES Tlmače) márciusban tömeges elbocsátást jelentett be, a napokban megkötött szerződés azt jelzi, egyelőre nem kell további leépítésekkel számolni. 70 millió eurót (2,109 milliárd korona) meghaladó megrendelésről állapodott meg török partnerével az energetikai berendezésekre, főként különböző típusú erőművekben használt kazánok gyártására specializálódott üzem.
A törökországi piacon már évek óta jelen lévő tolmácsi gépgyár menedzsmentje a Kazanci Holdong csoportba tartozó Aksa Enerji Üretim társulással Isztambulban írta alá a szerződést. A megrendelés tárgya két lignittüzelésű katlan. A berendezések az Isztambultól 200 kilométerre fekvő Goynuk közelében épülő villamoserőműbe kerülnek. A SES nemcsak a tervezési és gyártási folyamatokat, valamint a szállítást biztosítja, hanem az összeszerelést és az üzembe helyezést is felügyeli a helyszínen.
A munkákat 2010 végéig kell befejezni, az erőművet pedig 2012 elején adják át. Martin Paštika vezérigazgató elmondta, három év alatt ez már az ötödik szerződés Törökországban, és a harmadik, mely a fluid technológiával működő kazánokat érinti. Ezzel a megrendeléssel Törökország a SES egyik legfontosabb piacává vált. Jelenleg hat nagy projekt megvalósításán dolgoznak. Két széntüzelésű katlan Chilébe készül, egy az olaszországi Albanóba kerül, egy speciális katlant a csehországi Lednicébe gyártanak, a németországi Frankfurt és a spanyolországi Mallorca számára különböző, a lakossági hulladékot égető berendezések készülnek.
A vállalat tavaly év végén közel 2200 embert foglalkoztatott, az ott dolgozók száma jelenleg is meghaladja a 2100 főt. A májusban kezdődött elbocsátások nem érintik a termelésben dolgozókat, csak hatvanhat segédmunkást és a gazdasági-műszaki részleg alkalmazottait. Alig háromszázalékos leépítésről van szó, az viszont tény, hogy a teljesítmény eddig húsz százalékkal csökkent. Ezen a mutatón javít a most megkötött szerződés. 2008-ban 215 millió € (6,5 milliárd korona) volt az éves forgalom, 2009-ben előzetesen ennél kevesebbet, 174 millió eurót (5,231 milliárd korona) terveztek. Két év alatt sikerült száz százalékkal növelni a teljesítményt és az alkalmazottak száma is 20-25 százalékkal nőtt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.