Őrsújfalu. A Pozsony– nagyszombati Főegyházmegyében már tíz éve havi rendszerességgel tartanak olyan szentmiséket, amelyeken a magyar papi és szerzetesi hivatásokért, valamint magyar főpásztorért imádkoznak a hívők. Legutóbb, szeptember elsején Őrsújfalu volt a helyszín, ahol – Magyar Károly komáromi esperesplébános meghívására – Orosch János segédpüspök celebrálta a szentmisét. Ebből az alkalomból kérdeztük őt a kinevezése óta eltelt időszakban elért eredményekről.
A személyes kapcsolattartást tekinti a legfontosabbnak
Püspöki kinevezésem óta hetven olyan községben jártam, ahol magyarok élnek, tehát állandó kapcsolatban vagyok a hívekkel, és szinte mindenütt szó esik a papi hivatásokról. Ez az egyik dolog. Ami a papok elhelyezését illeti, kezdenek mutatkozni az első pozitív jelek. Konkrétan a dunaszerdahelyi esperesi kerületben augusztus óta két pappal több van az eddiginél. Amikor a püspöki hivatalban arról tárgyalunk, hogy hová, melyik üres parókiára kit helyezzünk, abba, általános helynökként, nekem is van beleszólásom.
A pozsony–nagyszombati érsekség elég radikális álláspontot képvisel abban a tekintetben, hogy a Magyarországon tanuló és ott felszentelt papok a legritkább esetben térhetnek vissza és végezhetik hivatásukat ebben az érsekségben. Az Ön közreműködése által javulhat a helyzet?
Elsősorban tudni kell, hogy a Magyarországon tanult fiatalokhoz a magyar püspökatyák is ragaszkodnak. Legalább hat évig ott kell szolgálatot teljesíteniük, és csak azután adhatják be itt a kérvényüket. Most is nyilvántartunk egy ilyen kérvényt, és valószínűnek tartom, hogy az illető még idén visszatérhet Szlovákiába. A legfontosabb szerintem az, hogy személyes kapcsolatban legyek a Magyarországon működő szlovákiai papokkal, és ha megbizonyosodom róla, hogy egyikük-másikuk tényleg vissza akar jönni, akkor ebben segítséget nyújtsak számukra. Azzal is számolniuk kell viszont, hogy a püspök úr akár szlovák egyházközségbe is kinevezheti őket.
Amikor a Komáromi Imanapok mellett tíz évvel ezelőtt elindult ezeknek a könyörgő szentmiséknek a láncolata, a hívők papi és szerzetesi hivatásokért, valamint magyar főpásztorért imádkoztak. Ma itt már csak az előző kettőről történt említés. Pedig nagyon sokan úgy gondolják, még mindig nincs magyar főpásztora a felvidéki híveknek.
Én már többször megpróbáltam válaszolni erre a felvetésre. Kérdezem én, ki a jó magyar? Az én édesapám magyar, az édesanyám szlovák volt. Bizonyára van sok olyan ember, aki ugyan magyar nemzetiségű, de a múlt rendszerben nem állt ki a magyarságáért Szlovákiában. Nem az a legfontosabb, milyen az anyanyelvem, hanem az, mit teszek a magyarságért és a magyar hívekért. A párkányi híd példáját már többször említettem. Annak a hídnak hét oszlopa van. Talán én vagyok a második pillér, előttem Tóth Domonkos volt az én jelenlegi posztomon. Ez a folyamat bizonyára nem fejeződött be, és abba az irányba halad, hogy egyszer tiszta magyar anyanyelvű püspöke lesz a magyar híveknek. Ezt most még nem lehet tudni, egyelőre ez az állapot tükrözi a realitást. Én azt vallom, hogy ha az ember komolyan veszi a hivatását, és alázatosan, abban a tudatban tevékenykedik, hogy csak együttműködve, ebben az esetben a magyar anyanyelvű papokkal közösen tudunk elérni valamit, s akkor munkánknak meglesz az eredménye.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.