A Rozmaring ága

<p>Hét éve alapították meg a helyi citerazenekart, amely számos sikeres hazai és külföldi műsorban lépett fel. Négy éve vált a csapat a helyi népdalkör kísérő zenekarává.&nbsp;</p>

A Vág menti községben élő fiatalok nem sajnálják a szabadidejüket a próbákra, mert szeretik a közös éneklést és muzsikálást. Két hanghordozón szerepeltek már több dallal, és a népdalversenyek sikeres résztvevői. Erdélyben, Csehországban, Bécsben és Budapesten is nagy tapsot kaptak. A Ködellik a Mátra Népzenei Fesztiválon Egerben arany, a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei vetélkedőn ezüstsávos minősítést értek el. Tavaly nyáron Kolozsváron, a Kultivál Kárpát-medencei Kulturális Ifjúsági Fesztiválon képviselték a szlovákiai magyar zenekarokat. A Vajdaságban a Szabadkai Kulturális Napokra kaptak meghívást, és részt vettek a 12. országos citeratalálkozón Nagykaposon, ahol kiérdemelték a zsűri különdíját. A citerazenekar vezetője Kantár Éva, aki az érsekújvári járásbeli Szímőn a harminc évvel ezelőtt alapított Rozmaring Népdalkör vezetője. „Emlékszem, amikor a fiatalok elkezdtek muzsikálni, még nem merték a citerazenével összekötni az éneklést. Később aztán egyre bátrabbak lettek. Továbbra is fellépnek a Rozmaring népdalkörrel” – mondta Kantár Éva. A csapat sokat fejlődött az utóbbi években, egyre bátrabban lépnek színpadra, egyre jobban élvezik a közös zenélést és a közönség szeretetét. Illés Barbara énekesként csatlakozott a citerásokhoz, a csapat további tagjai Varga Dóra, Illés Barnabás, Kantár Máté és Bombicz Ferenc, később csatlakozott a zenekarhoz a komáromi Komjáti Dóra. Komoly megmérettetés várt a csapatra május végén Érsekújvárban, a Csengő Énekszó rendezvényén. A szlovákiai magyar gyermek- és ifjúsági kórusok országos fesztiváljának versenyén Bartók Béla gyűjtötte népdalokkal léptek fel. Izgalmas volt egy több száz főből álló nagykórust kísérni. A szímői csapat különös neve a rozmaring-szimbolikával magyarázható. A népművészetben gyakran találkozhatunk a rozmaringos halszálkáshoz hasonló motívummal, az apró fehér rozmaringvirág a tisztaság jelképe. A keresztény szemléletben a rozmaring az élet és a halál körforgása, az összetartozás és a hűség, a rozmaringvirág pedig a tisztaság jelképe. Nem csoda, hogy a helyi népdalkör ezt a nevet választotta, és mi sem volt természetesebb annál, mint hogy az őket kísérő citerások ennek a csokor rozmaringnak az ágává váljanak. Legközelebb a párkányi Easy Blues együttest mutatjuk be. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?