A magyar kulturális örökség átadása a cél

Zsitvabesenyő. Az Érsekújvári járás 1800 lakosú községében december 10-én együttműködési keretszerződést írt alá Száraz József, a Csemadok Országos Választmányának elnöke és Stugel Tibor, az Érsekújvári Regionális Művelődési Központ (ÉRMK) igazgatója.

A szerződés hét cikkelyben szabályozza a művelődési központ és a Csemadok Nyitrai kerületen belüli alapszervezeteinek együttműködését. „A felek közös tevékenységüktől azt várják, hogy javul a két intézmény együttműködése, javul a Nyitrai kerületben élő magyar nemzeti közösség tagjainak nemzeti és kulturális önazonossága, megmaradása és életszínvonalának emelkedése, erősödik és bővül az anyaországgal való élő kapcsolat egyéni, társulási és intézményes szinten egyaránt, a reánk hagyományozott egyetemes magyar kulturális örökséget gyarapítva adjuk át a jövő nemzedékének” – áll a szerződés 3. cikkelyében.

A díszünnepségen részt vett Győrffy Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete, Fehér Miklós, a Nyitrai Kerületi Önkormányzat alelnöke, Szarvas István, az egri Magyar Katolikus Rádió igazgatója és Farkas István nyitrai kerületi elöljáró, valamint parlamenti és megyei képviselők, a Regionális Művelődési Központtal együttműködő községek, iskolák, az egyház, a Csemadok és más civil szervezetek képviselői.

A Csemadok helyi alapszervezettének elnöke, Ozsvald Norbert mutatta be a vendégeknek Zsitvabesenyőt. A 2002. május elsejétől a Nyitrai Kerületi Önkormányzat által működtetett művelődési központ igazgatóhelyettese, Magyar Béla bemutatta a másfél év alatt 150 rendezvényt rendezőként vagy társrendezőként jegyző intézményt. Tavaly kihelyezett munkahelyek jöttek létre Komáromban, Ipolyságon, Zselízen, Nyitrán és Vágsellyén. „Célunk magyar kultúrával telített környezetet biztosítani a felnövekvő nemzedékeknek” – mondta. Hozzátette, „a keretszerződéssel azt pecsételjük meg, amit elkezdtünk.”

Huszár László, a Csemadok újonnan létesült Művelődési Intézetének igazgatójaként szólt, s Ancsel Évát idézte: „Ha elfogynak a hagyományok, kilyukad az idő, és elpereg a múlt.” Huszár szerint a Csemadoknak köszönhető, hogy ez még nem történt meg.

A szerződés aláírása előtt Száraz József összefogásról és közös gondolkodásról, Stugel Tibor pedig kincsfeltárásról szólt. Győrffy Csaba nagykövet fontosnak tartotta, hogy többen említették a szülőföldön való megmaradás fontosságát. Bacsó Mátyás és Gőgh Zoltán énekeltek, Jónás Csaba szavalt, a zselízi Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttes pedig magyarbődi és szatmári táncokat járt az ünnepi műsorban.

A résztvevők köszönőlevelet kaptak az együttműködésért, és megkapták a művelődési központ és a Csemadok új, közös információs kiadványát, amely számba veszi a folklórral, verssel, zenével, tánccal, színházzal foglalkozó csoportokat és egyéni előadókat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?