SZÁZ ILDIKÓZsitvabesenyő.
A kitelepítettekre emlékeztek
SZÁZ ILDIKÓ
Zsitvabesenyő. Emlékünnepséget rendeztek vasárnap az érsekújvári járásbeli községben, a templomkertben felavatták a kitelepített családok tiszteletére állított emlékművet.
A Zsitvabesenyőről származó Farkas Zsolt Garamkövesd egykori plébánosa, a Jó Pásztor Alapítvány elnöke volt az egyik kezdeményezője annak, hogy emléket állítsanak a faluból kitelepítetteknek. „Régóta foglalkoztatott bennünket a gondolat, hogy emlékhelyet hozzunk létre. Kispapként kerültem el a településről, és a községben nyolc évig nem volt plébános. Pintér Zoltánnak, a Zsitvabesenyőn szolgáló lelki atyának köszönhetően a 65. évfordulóra megvalósulhatott ez az elképzelés” – tájékoztatott Farkas Zsolt. A szobor állításával járó kiadásokat Gubó Ferenc, a helyi római katolikus egyháztanács elnöke vállalta, az ő családját is érintette a kitelepítés. A szőgyéni Smidt Róbert fafaragó alkotásának ünnepélyes leleplezésén mintegy hatvanan vettek részt Magyarországról, a kitelepített családok tagjai és közeli hozzátartozóik. A községből 24 családot, összesen 115 személyt telepítettek át Magyarországra, a többségüket Tolna megyébe. Az ünnepi szentmise főcelebránsa Magyar Károly párkányi esperes volt, aki megáldotta az évfordulóra készült emlékművet.
A templomkertben Timoranský Gábor, Zsitvabesenyő polgármestere üdvözölte az emlékezőket, közreműködött a templom énekkara. Ünnepi beszédet Grosch István nyugalmazott tanár mondott, aki pedagógusként több nemzedéket tanított a községben, és a Csehországba deportáltak egyike volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.