A kassai Ipari tantestülete feketében
A kassai régió magyar iskoláinak többsége is részt vett a csendes tüntetésen
A pedagógusok ma országos szinten zajló csendes tüntetésébe a kassai régióban működő tanintézmények, köztük a magyar alap- és középiskolák tanárai, tantestületei is bekapcsolódtak. Véleményük szerint ha Szlovákiában nem változik a tanárok bérezése és erkölcsi megbecsülése, a közeljövőben komoly gondok lesznek a szakma utánpótlásával.
A kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola igazgatója, Csurkó Éva meglátása szerint ha nem javul a helyzet és a kormány nem teszi meg a kellő lépéseket, öt-tíz éven belül nemcsak a magyar, de a szlovák iskolákban is nagy fejfájást okozhat a legalapvetőbb szakokat oktató pedagógusok utánpótlása.
A Márai tanári karának átlag életkora jelenleg 43 év körül mozog, és a közeljövőben sokan nyugdíjba vonulnak.
„Az utóbbi években a tanárok bérét nem emelték az infláció mértékével, sőt, egyes években egyáltalán nem volt bérnövekedés. A tanárok számára ígért 10%-os éves emelés sem valósult meg, és jelenleg is csak egy egyszeri 800 eurós kifizetést terveznek, ami - legyünk őszinték - egy évtizedek óta pályán lévő pedagógusnak lehet, hogy nem a legnagyobb elismerés.”
– közölte lapunkkal Csurkó Éva.
Állítása szerint a tanárok úgy érzik, hogy a bérük nem tükrözi a munkájuk felelősségét és a diplomás bér átlag szintjét sem érik el.
Ez a helyzet sok tanárt arra ösztönöz, hogy más pályát válasszanak, ami tovább súlyosbítja az utánpótlási problémát.
„A bérproblémák és az erkölcsi és társadalmi megbecsülés egyre növekvő hiánya közvetlen hatással vannak az oktatás minőségére is. A tanárok elkötelezettsége és motivációja csökkenhet, ami végső soron a diákok jövőjét is befolyásolja. Ezek a problémák összességében komoly kihívások elé állítják az oktatási rendszert, és sürgős megoldásokat igényelnek” – nyilatkozta a Márai igazgatója.
Lasszóval vadásznak
A kassai Ipariban, hivatalos nevén a Szakkay József Műszaki és Közgazdasági Szakközépiskolában szintén részt vettek a figyelemfelkeltő megmozdulásban.
„Ha a társadalom nem kezdi el jobban megbecsülni a tanárokat, akkor a mérnöktanári utánpótlás is ki fog halni. A fiatal mérnökök sokkal magasabb fizetést kapnak a cégeknél, mint a tanárok, ami elriasztja őket az oktatói, jóval kevesebb fizetéssel járó pályától. A tanárok jelenlegi bérezése nem elegendő ahhoz, hogy egy családot eltartsanak, így a fiatalok nem látják vonzónak ezt a hivatást. Ha nem javulnak a kereseti lehetőségek, a fiatalok elhagyják az országot” – mondta Asszonyi Árpád villamosmérnöki pedagógus.
A nyugdíjas évei előtt járó, tapasztalt tanár úgy véli, hogy a tanárok megmozdulása egy figyelmeztetés arra, hogy a jelenlegi rendszer nem működik.
„A tanárok közötti összefogás hiánya és a radikális változások iránti igény is érezhető, az egyes iskolák szó szerint lasszóval vadásznak a pedagógusokra, hogy egy-egy tantárgyat oktassanak. Éppen ezért érezzük a helyzet sürgősségét, és szeretnénk, ha a társadalom és a kormány is felfigyelne ezekre a problémákra” – tette hozzá Asszonyi Árpád.
A Bodrogközben található Bélyi Alapiskolában ugyancsak feketébe öltözve vágtak neki a napnak a tanárok.
„A tüntetésbe való bekapcsolódással tulajdonképpen az iskolaügyi helyzet javulását, egy optimálisabb helyzet kialakulását szeretnénk elérni az iskolaügy területén. A pedagógia megbecsülés alacsony szinten van, és sajnos az anyagi megbecsülés sincs sokkal rózsásabb helyzetben. A legszomorúbb talán az, hogy jelen pillanatban nem látjuk a jövőt és a perspektívát, de bízunk benne, hogy a mai tüntetéssel és a hozzá hasonló figyelemfelkeltő megmozdulásokkal sikerül felhívnunk a kormány figyelmét a problémára ” – nyilatkozta lapunknak Kalinák Szabolcs, a bélyi alapiskola igazgatója.
Az összesen 25 pedagógussal működő tanintézmény igazgatója szerint nagyon fontos, hogy a pedagógustársadalom hallassa magát.
Nem szabad megengednünk, hogy úgy tűnjön, mindent balgaként elfogadunk és fejet hajtunk. Mások nem fognak kiállni értünk, ezért ezt nekünk kell megtennünk önmagunk érdekében.
Szepsiben nem, Nagykaposon igen
Nagy István, a Szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont igazgatója szerint az országos politika nem tartozik az ő iskoláik falai közé, ezért az ő tantestületük együttesen nem vesz részt a mai csendes tüntetésben.
„Igazából akkor emelné fel mindenki a fejét, ha egy hétre bezárnának az iskolák, de ezt mi pedagógusok nem tehetjük és nem is tesszük meg, mi nem vagyunk orvosok, hogy egyszerűen csak lelépünk és beadjuk a felmondásunkat.
Az a dolgunk, hogy a gyerekeket oktassuk. Ettől függetlenül szomorúnak találom azt, hogy a kormány a három évvel ezelőtt tett ígéretét nem tartotta be, vagyis hogy minden éven legalább tíz százalékkal növeli a pedagógusok bérét.”
– közölte az Új Szóval az iskola igazgatója, akivel ellentétben Urbán Emőke, a nagykaposi Erdélyi János Alapiskola igazgatója fontosnak tartja az ilyesfajta megmozdulásokba való bekapcsolódást.
„Én is osztom azt az álláspontot, hogy a fiatal szakemberek elfordulhatnak a tanári pályától, ha nem változik a jelenlegi helyzet. Ezért is fontos, hogy a januári béremelés megvalósuljon. Múlt héten részt vettem egy konferencián, ahol ott volt az iskolaügyi miniszter is, aki ugyancsak támogatja a béremelést, de rámutatott arra is, hogy a költségvetési átalakítás miatt egyes iskolák az asszisztenseket és egyéb támogatói alkalmazottakat is elveszíthetnék. Tehát ha felemelik a béreket akkor az is meglehet, hogy ezekből az alkalmazottakból nekünk is engedni kellene.
Nálunk egyébként nemcsak a tanári kar, hanem a nem pedagógiai alkalmazottak is feketében jöttek, beleértve a szakácsokat és a takarítókat is, akik szintén béren aluli fizetésért végzik a munkájukat”
– zárta Urbán Emőke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.