A kassai DPMK sofőrjeinek közel 100 százaléka csalatkozott a sztrájkhoz, ami valószínűleg holnap is folytatódik

sztrajk kassa
Kassa |

A Kassai Városi Tömegközlekedési Vállalat (DPMK) valamennyi alkalmazottja csatlakozott a szakszervezetek által meghirdetett keddi, határozatlan idejű éles sztrájkhoz. A sztrájkból mindössze négy autóbuszsofőr maradt ki, akik a város három kórháza között ingázó autóbuszokkal szállították az utasokat, illetve néhány másik, akik a város és a hozzá közeli vasgyár között vitték-hozták az ott dolgozókat. A DMPK ma reggeli tájékoztatása szerint nem kizárt, hogy a tömegközlekedés holnap is szünetelni fog.

Az ország második legnagyobb városában már a kora reggeli óráktól fogva üresen álltak az autóbusz- és a villamosmegállók. Kivételt csak néhány képzett, mégpedig azok, ahol a H-betűvel megjelölt, a vasútállomás és a város három kórháza között ingázó autóbuszok kitették vagy felvették az utasokat. Míg az autóbuszok és a villamosok eltűntek a város utcáiról, a személygépkocsikból jóval több volt a megszokottnál. A városközpont felé irányuló legfontosabb útvonalak szinte egész nap telítettek voltak. Mivel olyanok is vannak, akik munkába menet általában busszal utaznak be a városba, a félreesőbb városrészeken élők közül sokan most autóval érkeztek, és azt lehet mondani, hogy a hideg időjárás ellenére a kerékpárosokból is több volt az utakon. Mivel az egész napos leállásnak már napokkal ezelőtt híre ment, az online térben létrehozott közösségi csoportokban sokan felkínálták az autójukban megmaradt üres helyeket, hogy akinek szüksége van rá, azt bérmentesen beviszik magukkal a városba. Akinek azonban nem volt autója vagy kerékpárja, de gyalogolnia sem akaródzott, az a taxizást választotta megoldásul.

Méregdrága szállítás

Szekresztőségünknek többen is jelezték, hogy a mai nap során nem csak hogy nehezebb volt taxit fogni, de az előző napokhoz képest mintha a szolgáltatás ára is rohamosan drágult volna. Ahogy azt a másodállásban taxisofőrként dolgozó, Kassán élő Szalacsi József lapunknak elmondta, a sztrájk kezdete óta érezhető nyomás nehezedett a városi személyszállítást biztosító vállalatokra. „Olyan nagy volt az igény, hogy engem már be sem hívtak, mert nem maradt a cégben egy szabad autó sem. Én is több helyről azt hallottam, hogy amióta leálltak a buszok meg a villamosok, a taxisok sokkal drágábban szállítják az utasokat. Ez részben igaz, de ez csak azokra a vállalatokra érvényesek, melyek internetes applikáción keresztül veszik fel az utasoktól a rendeléseket. Ilyen például a Bolt nevű vállalat is, mely az aktuális igény szerint változtatja egy-egy kiutazás és szállítás díját. Ha egy átlagos napon rendelünk ettől a vállalattól egy fuvart, akkor rendszerint, az adott napszakasztól függően szabják meg az árakat. Mivel a mai nap folyamán nem működött a tömegközlekedés, nagyon sokan taxival közlekedtek. Emiatt hatalmasat nőtt a szolgáltatás iránti kereslet, a vállalat ezt kellőképpen kihasználta és megemelte az árakat. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy az úgynevezett klasszikus taxisok, tehát azok, akik egy konkrét flottával rendelkező cégnél fuvaroznak, előre megszabott árjegyzék alapján szabják meg az árakat. Ezek a taxisok nem az adott napszakasz szerint, hanem általában egy minimális kiindulási ár, illetve a megtett kilométerek vagy elért zónák szerint határozzák meg a végösszeget” – közölte lapunkkal Szalacsi József.

Galéria

Van még remény

„Úgy tűnik, hogy mégsem olyan rosszak az emberek, mint ahogy azt hisszük. Rengeteg lakos felkínálta az ilyesfajta segítséget. Jó ezt látni és hallani” – írta az egyik lakos a közösségi oldalakon megosztott bejegyzés egyike alatt. Bár a lakosok látszólag jóval nagyobb empátiával kezdték a napot, a DPMK Bardejovská utcai depójában picivel másabb volt a hangulat. A sztrájkoló alkalmazottak reggel kilenckor jelentek meg a közlekedési vállalat épülete előtti placcon, ahol hangos skandálással és füttyszóval adtak hangot a jelenlegi helyzettel való egyet nem értésüknek. „A villamosközlekedést illetően 100 százalékos, a buszközlekedést illetően pedig közel százszázalékos részvételt regisztráltunk. A sofőrök mellett a műszaki-gazdasági osztályok, valamint az egyéb beosztásokban dolgozók is bekapcsolódtak. Ezáltal azt mondhatjuk, hogy az alkalmazottak mindegyike részt vett a tüntető jellegű sztrájkban” – közölte lapunkkal a helyszínen Andrea Vindošová, a DPMK-nál működő Integrált Szakszervezet (IOZ) elnöke, majd azt is hozzátette, hogy a sztrájk folytatása a tegnapi napra betervezett, a városi önkormányzat, a DPMK vezetése, illetve a szakszervezeti vezetők közötti tárgyalás kimenetelétől függ. Annak ellenére, hogy a sztrájkról már napok óta beszéltek a sajtóban, a szakszervezet pedig február 12-én reggel tízkor elektronikus formában is felhívta a városi önkormányzat vezetőit a sztrájkra, Jaroslav Polaček kassai főpolgármester a mai nap Pozsonyban volt, melyből kifolyólag a tárgyaláson sem vehetett részt.

Kevesebb utas, kevesebb pénz

Dušan Tokarčík városi szóvivő az Új Szónak a helyszínen megerősítette, hogy a polgármester egy régóta tervezett üzleti úton volt. „Hétfőn kaptuk meg az első hivatalos meghívót a találkozóra. Elvileg még a követelményeket sem ismerjük. Bár a DPMK az elmúlt öt évben 40 százalékkal magasabb hozzájárulást kapott a várostól. 2018-ban ez körülbelül 19 millió euró volt, ma már 31 millió eurónál tartunk. A jelenlegi pénzügyi helyzetben elviselhetetlen számunkra, hogy félig üres buszok és villamosok közlekednek a városban, ugyanis az utasok száma folyamatosan csökken” – nyilatkozta a városi szóvivő. Az utasok csökkenéséről a DPMK igazgatója, Vladimír Padyšák is rámutatott, elmondása szerint az utasokból jelenleg mintegy 11 százalékkal kevesebb van a világjárvány előtti időszakhoz képest. „Ahhoz, hogy legalább úgy működhessünk, mint múlt éven, a város általunk igényelt 36 milliós városi hozzájárulására van szükség. A városi önkormányzat ennek ellenére mindössze 26 millió eurót különített el a működésünkre, ami azért is kritikus, mert az energiaárak növekedéséből eredő költségeken kívül a személyzet béremelésére is gondolnunk kell” – nyilatkozta a DPMK vezérigazgatója. Miközben a város a vállalat gazdálkodásának optimalizálását szorgalmazza, a DPMK azt állítja, hogy máris megtakarításokat ért el a működési költségekben. Az IOZ végezetül arra is felhívta a figyelmet, hogy a DPMK legfőbb részvényese, azaz Kassa város önkormányzata a finanszírozás csökkentésével nemcsak az utasok szállítását, hanem a vállalat alkalmazottainak bérezését, végső soron pedig munkahelyeit is veszélyezteti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?