Martos. A hétvégén, május 28–30. között tartják a 9. Országos Pünkösdi Népművészeti Ünnepségeket.
A hétvégén pünkösdi ünnepségek Martoson
Az idei programban megtaláljuk a már megszokott, visszatérő rendezvényeket. Most is lesz horgász-, gulyásfőző- és agyaggalamblövő-verseny, a színpadokon egymást váltják a folklórcsoportok és a zenekarok, kiállítás nyílik Kopócs Tibor festőművész és Gyetvai István keramikus munkáiból, koncertet ad Kátai Zoltán előadóművész. Újdonságnak számít a Magor-termékek bemutatója, amelyekről Usztics Mátyás színművész tart előadást. Magyarországon már bolthálózatot hoztak létre a magyar gazdák által megtermelt alapanyagokból készült, Magor védjeggyel ellátott termékek számára – így próbálják felvenni a harcot a külföldről beáramló, szintetikus adalékanyagokkal dúsított termékekkel szemben. Kuriózumnak számít a Magyar Országgyűlés, a magyar katolikus és református egyház, valamint a magyarországi színészek focicsapatainak rangadója. Szombaton gyermekmatinét rendeznek a Feszty Parkban, ahol kézművesek, játszóház és bábszínház várja a gyerekeket, de minden bizonnyal sokukat vonz majd a kemencében történő lángos- és kenyérsütés is. Minden bizonnyal tanulságos lesz Liszka József Szent Vendel kultuszáról, valamint Varga Tibor Igaz magyar történelem címmel tartandó előadása.
Szent Vendel templomának felszentelése
Martos. Az idei martosi ünnepségeknek különös jelentőséget ad Szent Vendel templomának felszentelése. „A 175 lelket számláló martosi katolikus közösségnek nem volt temploma, a hívek tűzoltószertárban, családi házak nappalijában imádkoztak” – mondta Katona István. „Feleségemmel, Thurzó Gabriellával arra az elhatározásra jutottunk, saját telkünkön felépítjük Isten házát. Anyagi hozzájárulást Csáky Pál miniszterelnök-helyettes hivatalától, a Határon Túli Magyarok Hivatalától, az MKP-tól, Beer Miklós váci megyéspüspöktől és a Pro Patria 2000 Alaptól kaptunk. A munkálatok során a hívek egy kis csoportja is segítségünkre volt.” A templomot Katona István tervezte. A kerítést faragott kapubálványok alkotják, a templomba pedig a történelmi Magyarország akácgerendákból kirakott térképén keresztülhaladva juthatunk be. Az Árpád-kort idéző, egyhajós kistemplom falait Somogyi Győző Munkácsy-díjas festőművész képei díszítik, amelyek a 14 stációt ábrázolják. A templom hajlított gerendából készült haranglába Noé bárkájának árbocát szimbolizálja: első rúdjára került a lélekharang, a szentély fölött pedig a Szent Korona látható. Visszakerült Martosra a falu védőszentjének, Szent Vendelnek a szobra, amelyet a 150 évvel ezelőtti árvízben elpusztult templomból – az oltárral együtt – ĺmelyre menekítettek a hívek. Ott őrizték, azzal, hogy mihelyt templom épül Martoson, visszakerül ide a szobor. (vkm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.