Gömör-Kishonti Múzeum
A gömör-kishonti régió az egyik leggazdagabb régészeti terület
Az egykori Gömör-Kishont vármegye területe régészeti szempontból az egyik leggazdagabb terület, ugyanakkor a legkevésbé feltárt régiók közé tartozik – állítja Alexander Botoš, a rimaszombati Gömör-kishonti Múzeum régésze.
„Ebben az anyagiak és a szakemberhiány is közrejátszik. Távol esünk a központtól, a szlovák régészek Mekkája Nyitra, a másik központ Kassa, mi valahol félúton vagyunk” - magyarázta Botoš.
A szakemberhiánnyal kapcsolatban megjegyezte, náluk mindig csak egyetlen régész volt. „A 70-es évektől kezdve B. Kovács István, ő volt az egyetlen régész ebben a régióban” - tette hozzá.
Botoš azt is elmondta, a régészek sajnos ma nem ott ásnak, ahol szeretnének, hanem ahol muszáj – például építkezési területeket kell átvizsgálniuk. Ha választhatna, legszívesebben a rimaszombati Fő téren végezne ásatásokat
„Nagyon érdekes alagsor és pincék húzódnak a házak alatt. Szeretném átkutatni például a könyvtár, vagyis a volt megyeháza pincehelyiségeit. Kicsit mélyebbre ásni, megnézni, találunk-e ott középkori falmaradványokat. Ott kellene lenniük, mert egyes feltételezések szerint a tér legrégebbi házait a 13. században építették, de erre egyelőre nincs bizonyíték” - tette hozzá Botoš. Szintén érdekes helyszínnek tartja a török kori vízi vár helyét Szabadkapuszta városrészben, amely az Oszmán Birodalom legészakibb erődítménye volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.