Az értékes és különleges kelyhet Máté Tímea, a Betléri Múzeum igazgatója is megmutatta
120 éve temették el Andrássy Franciskát, emlékére az elmúlt hétvégén is gyászmisét tartottak
Ahogy azt annak idején Andrássy Dénes gróf kérte, szeretett felesége emlékére és halálának évfordulójának tiszteletére minden év október 26-án gyászmisét tartanak. A gyászmisét az elmúlt hétvége során, a szokásokhoz híven a grófi pár nyughelyén, a krasznahorkai vár alatti mauzóleumban tartották. A 120. évfordulóra való tekintettel a féltve őrzött, ritkán látott kegytárgyakat is megmutatták.
Mivel a gyászmisén azokat a liturgikus tárgyakat (egykoron Dénes gróf rendelte ezeket) is bemutatták, melyeket a Betléri Múzeum csak a kivételes évfordulók alkalmából szállít a mauzóleumba. A magyar misén a rendőrök is jelen voltak. Andrássy Dénes gróf felesége, Franciska 1902. október 26-án hunyt el Münchenben. A gróf szerelme és felesége iránti tisztelete jeléül a krasznahorkai vár közelében egy mauzóleumot építettett azal a kéréssel, hogy halála után majd őt is itt, felesége közvetlen közelében helyezzék örök nyugalomra. A monumentális mauzóleum építését 1904 őszén fejezték be, belsejét és külsejét máig különleges díszítés ékesíti.
„A 20. századi mauzóleum Szlovákia egyik legkülönlegesebb szecessziós építményének számít, mely a müncheni Jugendstill stílusban épült. A mauzóleumhoz tartozik a kápolna is, amelyben a szegények, elhagyatottak, árvák és szenvedők patrónusaként emlegetett grófné emlékére minden évben szentmisét tartunk” – közölte lapunkkal Petríková Sandra, a Betléri Múzeum kommunikációs osztályának alkalmazottja.
Mivel a kerek évfordulón különleges és nagyon értékes tárgyakat is bemutattak, a rendőrök szigorú óvintézkedések mellett vigyáztak a rendre. A leglátványosabb és legértékesebb tárgyak közé tartozik az az arany kehely is, amely 18 karátos aranyból, 265 drágakő és igazgyöngy berakásával készült.
„Ez a kehely Franciska grófné személyes ékszereiből készült azért, hogy halála után egyetlen más nőszemély se viselhesse azokat. Ez volt a gróf kérése. Mivel egy nagyon értékes kehelyről van szó, csak a legfontosabb évfordulókon vesszük elő és mutatjuk be” – tette hozzá Petríková. Az 1904 óta minden éven sorra kerülő szentmisét idén is magyar nyelven celebrálták, és az Andrássy Dénes nevét viselő krasznahorkaváraljai férfikórus is részt vett rajta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.