Hogyan keresnek pénzt az e-sport csapatok?

online

Gondolkodtál már azon, hogyan keresnek pénzt az esport csapatok? Nem a győzelem tartja életben a csapatokat. Az esportcsapatok néha küzdenek azért, hogy nyereségesek maradjanak, és sajnos a Covid miatt ez nagyon nehéz volt. Sok csapat azonban még mindig virágzik, és a nagyobb esportcsapatoknak nem volt annyi gondjuk. Azoknak, akik az esportban szeretnének áttörést elérni, íme, hogyan keresnek pénzt az esportcsapatok.

Kétségtelen, hogy az elmúlt öt évben az e-sport egy világméretű jelenséggé nőtte ki magát, olyannyira, hogy a már online kaszinó és fogadási oldalak is foglalkoznak vele, gyakran szponzorként. A streamingnek, a versenynek és a közösségnek köszönhetően rengeteg új lehetőséget teremtett az emberek számára. Tehát most ideje, hogy megnézzük, milyen utakat fedeznek fel a csapatok, hogy anyagilag a víz felett és még magasabban tartsák magukat.

Alapvetően négy fő bevételi csatornája lehet az e-sport csapatoknak:

  1. Bajnokságok és tornák főnyereményei
  2. Szponzorok bevonása
  3. Streamek és tartalmak
  4. Termékek értékesítése

Az E-sport hatalmas iparággá nőtte ki magát

A legnépszerűbb esportvállalkozások némelyikének bevételi és nyereségjelentései általában nem nyilvánosak az emberek számára. Azért rejtegetik őket, mert nem értik az esport pénzügyi részét. A top márkáktól eltekintve a legtöbb esport csapat kezdetben inkább veszteséges, mint nyereséges.

Játékosként, vagy kis csapat vezetőjeként ahhoz, hogy az esport üzleti életben boldogulj, türelmesnek kell lenned és következetesen építkezned. Az esportcsapatok pénzt termelnek a versenyek díjaiból, a streamingből/tartalomkészítésből, az árucikkekből és a szponzorációból.

A számok az e-sport mögött

A szerencsejáték a leggyorsabban növekvő szórakozási forma világszerte, a bevételek évente több mint 9%-kal nőnek. A globális videojáték-piac 2022-re várhatóan meghaladja a 190 milliárd dolláros bevételt. A Newzoo szerint az esport bevétele 2018-ban 856 millió dollár volt, és 2022-re várhatóan 1,79 milliárd dollárra nő.

Ezek a számok magukban foglalják a médiajogokat, az áru- és jegyeladásokat, a reklámokat, a szponzorációt és a játékkiadói díjakat. A Roundhillnél úgy véljük, hogy az esporttal (ahogyan azt mi tágan definiáljuk) kapcsolatos lehetőségkészlet jóval nagyobb és nehezebben becsülhető. Egy példa: ha megnézem a kedvenc streameremet a Fortnite világbajnokságon, és végül megveszem az általa használt skin-t, akkor az Epic ezt is az esport bevételek közé számolja?

Nyeremények

A legegyszerűbb módja annak, hogy pénzt keress az e-sportban, az, hogy versenyeket nyersz. Sajnos ez nem egy következetes módja a pénzkeresésnek, mivel nem mindig a tied lesz az a csapat, amelyik a legnagyobb rész nyeri nyereményalapból. A versenypénzek legfeljebb amatőr vagy félprofesszionális szinten fenntarthatóak, mivel a szenvedély az a tüzelőanyag, hogy teljes mértékben elkötelezd magad a karrier folytatása mellett. Hosszú távon, hacsak a csapat nem nyeri meg minden évben a nemzetközi versenyekte, vagy valami hasonlóan őrült dolgot, a versenynyeremények önmagukban nem képesek fenntartani a csapatot.

Ráadásul a tornagyőzelmek a minőségi játékosok teljesítményén múlnak, és nehéz olyan játékosokat találni, akik nem hajlandóak csatlakozni a hírhedtebb csapatokhoz. Ha e-sport-csapatot szeretnél indítani, fontos, hogy tisztában legyél azzal, hogy a tornagyőzelem nem reális, mert a világ legjobbjai közül néhányan a nagy csapatokban játszanak. Még a legnagyobb esport-tornák megnyerése sem lesz elég ahhoz, hogy egy szervezet hosszú távon fenntartható legyen.

Szponzorok és partnerek bevonása

Az esport növekvő nézőszámának köszönhetően nem kell kizárólag a versenyek nyereményalapjaira hagyatkoznod ahhoz, hogy pénzt keress a csapatnak. Az esport-iparban a szponzorációk teszik ki a csapatok bevételeinek nagy részét. A nagy márkák már felismerték az esport befolyását, ezért hajlandóak bizalmat szavazni az esportcsapatoknak, hogy a cégüket a közönségnek reklámozzák.

Az elektronikai cégek és a hardverek a legnagyobb partnerek közé tartoznak az esportban, azonban az olyan kiegészítő cégek, mint a G Fuel, nagyon sok különböző személyiséget szponzoráltak az esportban. Több elemzőcég úgy jósolja az esport bevételi forrásainak felépítését, hogy a szponzorációk a bevételek több mint felét teszik ki. A 2020-ban összegyűjtött 950,3 millió dollárból például a 2020-as adatok szerint 584,1 millió dollár szponzoroktól származott. Becsléseik szerint ez a szám nagyjából 1 milliárd dollárra emelkedik.

Streaming és tartalomgyártás

Az esportcsapatok nem kizárólag a versenyző játékosokba fektetik a pénzüket. Arra is törekednek, hogy népszerű streamereket szerződtessenek, hogy sztárerőt adjanak a csapatuknak. Lehet, hogy közvetlenül nem hoz hasznot a csapatnak egy streamer szerződtetése, de a stream potenciális közönsége az, amire a csapatoknak figyelniük kell. A népszerű streamereknek állandó közönségük van, így könnyebbé válik a szponzoráció, mivel van egy állandó közönség, akinek marketingelni lehet.

A termékelhelyezés a partner streamek során a végső cél, a streamelők pedig az esport csapat és a szponzorok márkanagyköveteiként szolgálnak.

Termékek értékesítése

Végezetül, az árucikkek mindig bevételt hoznak, ha egy népszerű esport-csapatról van szó. Az olyan szervezetek, mint a FaZe Clan és a Cloud9 ismert nevek az iparágban, így könnyen tudnak árucikkeket értékesíteni, mivel hűséges rajongótáborral rendelkeznek. Fontos felismerni, hogy a közönség szereti magát a csapat részének érezni, és az árucikkekkel ez könnyen megvalósítható. Amikor pénzt próbálsz keresni ebben az iparágban, fontos, hogy ne korlátozd az erőforrásaidat. Ahogy a csapatok bevételi forrásai növekednek, az esportban a hosszú távú karrier lehetősége valósággá vált. Most már rengeteg különböző támogatási és pénzkeresési forma vehető igénybe, hogy sikereket érj el ebben az ágazatban.

Összességében az esportokban jelentős potenciál van. Persze ehhez kellett az is, hogy évekig háttérben működött, majd az első nagyobb bajnokságoknál berobbant a köztudatba. Ha szeretnéd megvetni a lábad, akkor azonban nagyon-nagyon ügyesnek kell lenned, és érdemes nemzetközi vízeken próbálkozni, a hazai pálya még csak néhányaknak lejt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?