Nemrég azt olvastam egy ifjúsági lapban, hogy Winnetou Karl May azonos című regényének német eredetijében halála előtt keresztény hitre tért. Ez az abszurd állítás arra ösztönzött, hogy látogatást tegyek a pozsonyi Goethe Intézetbe.
Winnetou keresztény
A regény fordítóinak a kommunizmus idejében természetesen sok problémájuk volt ezzel a mondattal: a Megváltó, a hit, a kereszténység említése az ifjúsági irodalomban elképzelhetetlen volt. ĺgy aztán az 1966-os fordításban a Megváltót s a megtérést érintő mondat imígyen redukálódott: „Isten veled”. Néhány évvel később a kiadó úgy döntött, hogy Isten még csak jelzés szintjén sem maradhat a regényben, ezért Winnetounak azt kell mondania, amit szerzője soha le nem írt: „Winnetou szereti az embereket.”
Ez a tragikomikus igyekezet, hogy kitöröljék Istent, Krisztust s a vallást, vagyis az „emberiség ópiumát” nemcsak hogy a könyvekből, hanem az embernek még a tudatából is, jellemzi az ifjúság céltudatos ateizálásának teljes korszakát. A modern ateista filozófia egyik megteremtője, Ludwig Feuerbach így magyarázta törekvését: „...az én feladatom az volt, hogy elérjem: önökből, kik Isten barátai, emberbarátok legyenek; hogy a hívőkből gondolkodók váljanak; az imádkozókból dolgozók; a túlvilágra igyekvőkből e világnak vizsgálói; a keresztények, kik saját bevallásuk szerint is »félig állatok, félig angyalok« – legyenek emberek, valóságos emberek.” Feuerbach egyet felejtett el, hogy az ember Isten nélkül nem lehet sem „félig angyal”, sem „valóságos ember”, sőt az a veszély fenyegeti, hogy „állattá válik egészen”. Ezért felelősek mindazok, akik hasonlóan, mint az e vasárnapi evangéliumban, megállás nélkül irtják és gyilkolják Isten királyságának követeit, ezzel együtt minden megjegyzést és említést Istennel és Krisztussal kapcsolatban. Ennek ellenére a bibliai történet abban a megállapításban csúcsosodik ki, hogy „a kő, amelyet az építők elvetettek, szegletkővé lett
(Mt 21, 42). A szegletkő, mint tudjuk, az, mely nélkül az építmény nem állhat szilárdan, mely nélkül minden boltozat összeomlik. Pontosan így, erkölcsileg omlik össze minden civilizáció, melyből hiányzik a természetfölötti „szegletkő”, Isten törvénye, s annak beteljesedése Isten fiának, a Megváltónak, Jézus Krisztusnak személyében.
Ez év nyarán a macedóniai Ohridban hat futballcsapat szurkolóinak rendeztek találkozót. Háromnapos szemináriumot tartottak Vessünk véget az erőszaknak címmel, melynek végén ünnepélyesen elfogadták s aláírták a határozatot a stadionokban fellépő agreszszivitás ellen. Az ünnepi vacsorát kellemes légkörben költötték el, mígnem parázs vita kerekedett az egyes csapatok minősítésével, mely olyan összetűzésbe torkollott, hogy a rendőrségnek harminc személyt kellett a végén előállítania.
Nem, sem a konferenciák, sem a kijelentések, határozatok, de még csak a hivatalos aláírások sem elegendőek, míg nincs változás a mélyben, az alapoknál, az ember szívében. Az egyszeri fordító bár Feuerbach szellemében a „hiszek a Megváltóban” helyett „szeretem az embereket” fordulattal élt, de ha ennek az emberszeretetnek ki kell szorítania Isten szeretetét és versengnie kell vele, akkor nagyon ingatag alapokon áll. Akárcsak az a bizonyos „homokra épített ház”. A „sziklára épített ház” az igazi, melyből nem hagyták ki a „szegletkövet”, hanem mélyen beleépítették az alapjaiba.
A londoni King’s College kutatói szintén az alapokról beszélnek – a genetikaiakról. Azt állítják, hogy az agresszivitásra való hajlam szorosan összefügg egy bizonyos gén specifikus változatával, melynek köszönhetően némely fiatal emberek agresszívabbnak mutatkoznak, mint kortársaik. A 154 fiatal bevonásával végzett kísérlet azt igazolta, hogy azok az egyének, akiknek szervezetében alacsonyabb egy bizonyos enzim szintje, hajlamosabbak az agresszivitásra. Az „aszociális” gén aprólékosabb megismerése szerintük a sikeres gyógymód kifejlesztéséhez vezetne, amivel el lehetne fojtani a fiatalok bűnözési hajlamát. Hát, biztosan. Érdekes információ.
De ismételjük csak el újra: sem az ünnepélyes keretek közt aláírt egyezmények, sem a génmanipulációk nem változtatják meg az ember szívét, nem csinálnak belőle „félig angyalt”, míg ő maga életét nem építi ama „szegletkőre”, melyet Isten kínál felé...
A szerző római katolikus pap
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.