<p>A néprajz nemcsak ünnepi pruszlik, sarkantyús csizma, lakodalmas ének és tulipántos láda. Hanem velünk élő emlékezet, sok-sok hétköznapi tárgy és cselekedet, minden, amit átvettünk, és átadtunk más népeknek. </p>
Vivát! A folklorista Liszka
Liszka József néprajzkutató szerint a Bálint-napi szerelmes versikék éppúgy ide tartoznak, mint a kiszehajtás vagy a mendikálás, mert egyszer azokból is lehet hagyomány. A lényeg, hogy már most se tekintsünk rájuk idegen elemként – hiszen minden szokásunk új volt egykor, és úgyis csak az maradt meg, amivel azonosulni tudtunk. Miért tanult külföldön? Miért jött haza? Milyen tervekkel? Hogyan lett néprajzos? Él-e még a régi paraszti kultúra? Milyen mítoszok élnek a régi világról? Mi az a cseregyerekrendszer? Mi köze a közösségi oldalaknak a népi kultúrához? Hogyan tekint a néprajzkutató a jelenre? Mikor él a népi kultúra? Ezekre a kérdésekre is mind választ kapnak, ha a már kapható Vasárnapban elolvassák Vrabec Mária interjúját.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.