Ma már természetes dolog, hogy ha este van, illetve kevés fény jön be az ablakon, akkor felkapcsoljuk a villanyt.
Világítás a múltban
Hogyan tudta elérni, hogy ne kelljen a sötétben vaksiskodnia? A válasz egyszerű: természetesen valamiképpen tüzet gyújtott, vagyis a tűz nemcsak melegítésre – illetve eleinte nem is melegítésre – szolgált, hanem ha a nap nem adott fényt, akkor a tűz helyettesítette.
Az őskorban a legáltalánosabb világítóeszköz a tűzhely tüze volt. Ám már az őskőkorban feltalálták a hordozható fényforrást, a mécsest is. Franciaországban, a La Mouthe-barlangban találtak a kutatók egy homokkőből készült lapos csészét, amelynek az alján valami elszenesedett maszat volt. A vegyészek kielemezték ezt a több mint tízezer esztendős maradványt, és megállapították, hogy valamilyen állati zsiradék égett benne, meg száraz növényi rostokból sodort kanóc. Ez volt tehát az ősember lámpája, ennek fényénél készítette a híres barlangrajzokat és festményeket. Ősi világítóeszköz a fáklya is: legegyszerűbb formája a gyantás fenyőfaszilánk. Az Alpokban hosszú ideig ez volt a fő világítóeszköz, de a homéroszi Görögországban is fáklyával és világító serpenyővel világítottak. A fáklya hátránya az volt, hogy kormoz; előnye azonban, hogy eső, szél sem oltja el. A viasz- vagy faggyúgyertyák feltalálását az etruszkoknak tulajdonítják. A gyertya nemcsak a ház világításánál, hanem a kultuszban is fontos szerepet játszott. A barátságos gyertyafény szerepét mára már átvette ugyan az elektromos áram, ennek ellenére a gyertya a mai napig hozzátartozik az ünnepek hangulatához. (sn)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.