Van-e a jóslásnak jövője?

Ősidők óta él az emberekben a vágy, hogy megismerjék, mit rejt számukra a jövő. A jóslás némely korban divatosabb és nyíltan hirdethető, máskor viszont hivatalosan tiltják, ezért rejtve űzik. Akár így van, akár nem, egyhamar nem tűnik el az életünkből. Napjainkban a reneszánszát élik a jóslás, jövendölés különböző változatai, persze a korhoz illő áltudományos köntösbe bújtatva.

A látnokok napjainkban már „mediális életsors tanácsadókként” működnek, kristálygömbökkel, elektronikus műszereknek álcázott varázsvesszőkkel, tarot-kártyával dolgoznak, a tenyérvonalakból olvassák ki a jellemvonásokat, számmisztikával, horoszkóppal állítják fel a kliens „jövőképét”.

Egyes felmérések szerint például Németországban ma már minden 2000 lakosra jut egy hivatásos jós. Kritikus élethelyzetben nálunk is sokan hajlandóak alkalmi kártyavetőhöz vagy tenyérjóshoz fordulni, csakúgy, mint a nyugati nagyvárosokban élő hiszékenyek az elegáns és felkapott irodákban működő „sorstanácsadókhoz”. Néhány tévécsatorna is szolgáltat telefonon felhívható jósdát nézőinek, ahol a jövőt látónak mondott műsorvezető kikérdezi a hívót, majd megválaszolja a jövőt illető kérdéseket.

A tenyérjósok, kártyavetők gyakran a kevésbé tanult emberek bizonytalanság-érzésére építenek és jó megfigyelők. Szinte észrevétlenül kérdezik ki a hozzájuk fordulót, figyelik az arc- és kézmozdulataikat, a tévében hanghordozásukat, s közben felismerik, hogy az mit vár tőlük. Többnyire kétértelmű, homályos választ adnak, amelyeket az érintett utólag bizonyítva lát.

Hagyományosan főképp nők foglalkoznak tenyérjóslással, kártyavetéssel és általában nők azok is – főleg szerelmi ügyekben – akik igénybe veszik e szolgáltatást. Találóan írta Krúdy Gyula: „….a tenyérjóslás divatban van az egész földgömbön, ahol nők és a nők hiszékenységéből megélni akarók élnek. Sevillától Damaszkuszig és New Yorktól Bukarestig nézik, úgynevezett tudós öregasszonyok a fiatal nők tenyereinek abrakadabráit….” A jóslatok, látnoki kijelentések adott esetben veszélyesek, sőt végzetesek is lehetnek, például válsághelyzetben lévő vagy lelkileg sérült embereknél. A félelem előidézheti az önbecsülő jóslatok elve alapján a katasztrofális döntést vagy éppen az öngyilkosságot is.

A távgyógyítás szintén egyre jobban terjed szerte a világon. Angliában külön szövetségbe tömörültek, működésüket hivatalosan elfogadják azzal, hogy az orvosi kezelést nem helyettesítheti ténykedésük. Művelői természetfeletti, misztikus gyógyerőket hívnak segítségül, úgy érzik, hogy ők ilyen különleges képességekkel rendelkeznek és ezt a betegek szolgálatába kell állítaniuk. A távgyógyítást gyakran teljesen legyengült, gyógyíthatatlan betegek utolsó lehetőségeként veszik igénybe, az is eredmény lehet, ha a beteg lelki gyötrelmei enyhülnek. A távgyógyítók között akadnak pénzéhes sarlatánok is, akik visszaélnek a kétségbeesett beteg vagy hozzátartozóik reményeivel. Ritkán rendelkeznek orvosi vagy pszichológiai képzettséggel, ezért nem is várható tőlük, hogy szakszerű, a modern orvostudomány alapján álló segítséget nyújtsanak a rászorulóknak.

Ettől még a reményt, vigaszt keresők, vagy akik egyszerűen csak kíváncsiak, nem fognak elfordulni sem a jósoktól, sem a távgyógyászoktól, akiknek a hírnevét a bennük hívők csak fölerősítik. Ezért bízvást mondhatjuk: a jövőt jóslóknak mindig lesz jövőjük. (m-p, i-t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?