Nagybecskerek. Miután a Tartományi Egészségügyi Felügyelőség betiltotta a vezetékes víz használatát, a vajdasági Nagybecskerek városában lakó fogyasztók ellátását oly módon oldották meg, hogy az éjszakai órákban azt a hat kutat kapcsolják a vezetékre, melyeknek a szennyezettsége a megengedett keretek között mozog.
Vajdasági vízgondok
A nagybecskereki válságstáb közelmúltban kiadott közleményében még egyszer figyelmeztették a lakosságot a vezetékes víz ivásának és főzésre való használatának a veszélyére. Ugyanakkor ezt a vizet tisztálkodásra, mosásra, sőt még a jószág itatására is használhatja a lakosság. A közlemény szerint elkezdődött a mintegy 90 utcai artézi kút rendbe hozása, melyeknek a működéséről értesíteni fogják a lakosságot. A Vízművek illetékesei szerint az első éjszaka nem volt túlterhelve a rendszer. Ebből arra is lehetne következtetni, hogy aki csak teheti, a palackozott vizet részesíti előnyben, annak ellenére is, hogy az illetékesek szerint az említett időszakban (1–4 óra) a víz teljes biztonsággal használható, mivel már 12 órától kiürítik a rendszerből a rossz minőségű vizet. A nagybecskereki elárusítóhelyek többségében van elegendő palackozott és ásványvíz.
A városban továbbra is szóbeszéd tárgya, hogy miért éppen most kellett meghozni a felügyelőségi rendeletet, hogyha már évek óta világos volt, tavaly tavasz óta pedig egyértelművé vált az arzén túlméretezett jelenléte az ivóvízben. Egyes vélemények szerint ennek az oka az, hogy miközben szigorítottak az ivóvíz minőségének mércéjén, a nagybecskereki önkormányzat komolyan vette a dolgot, és eddig nem tapasztalt buzgalommal ellenőriztette a víz minőségét. Mások szerint viszont a dolog mögött politikai játszma áll. Olyan véleményt is hallani, hogy a rendelettel gyakorlatilag jó kereseti lehetőséget biztosítottak a különféle ásvány- és egyéb vizek szerbiai palackozóinak.
Hogy a találgatásoknak mekkora köze van a valósághoz, az egyelőre nincs bizonyítva. Két dolog azonban biztos: a szakemberek körében egyöntetű az állítás, hogy az arzén és egyéb anyagok 5–20-szorosára növekedett jelenléte a vízben veszélyezteti a fogyasztók egészségét. Ezt több intézet is megerősítette. A másik lényeges momentum pedig az, hogy a probléma napvilágra kerülésével a vízgyár építésének az előkészületei várhatólag felgyorsulnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.