Napokon belül elkezdődik a horvát–bosnyák háborúban felrobbantott, s a Csontváry által oly emlékezetesen megörökített mostari híd újjáépítését. Első nekifutásként hozzálátnak az acélállvány szereléséhez, majd következik az egyedülálló szépségű Öreg híd ívének megépítése.
Újjáépül a mostari Öreg híd
Tény, hogy egy háborúnak nemcsak emberáldozatai vannak, hanem pusztulásra ítéltetnek az emberiség kulturális vagy művészeti örökségei is. Fájdalom, de sok más műemlék mellett ez történt a délszláv háború idején a mostari Öreg híddal is, amelyet az UNESCO egy dokumentuma háborús áldozattá nyilvánított. A híd a magyarok szívéhez is közel állt, szépségét Csontváry Kosztka Tivadar örökítette meg 1903-ban. A festmény ma Pécsett a Janus Pannonius Múzeumban látható.
Az Öreg hidat 1566-ban Hajrudin, a neves török építész, az isztambuli Kék mecset építőjének tanítványa tervezte. Az egyíves híd – ívének legmagasabb pontja 27 méter magasan volt – építészetileg egyedülálló megoldás volt a maga korában. Túlélte a török elleni harcokat, a világháborúkat, de nem menekülhetett az esztelen pusztítástól. A horvát–bosnyák háborúban 1993. november 10-én a horvát hadsereg a hidat a Neretvába ágyúzta, és súlyosan megrongálta a két végén álló XVII. századi tornyokat is.
A háború után a két partot egy ideiglenes gyaloghíddal kötötték öszsze. A folyóba zuhant darabok földerítését a magyar műszaki alakulat könnyűbúvárai végezték, és tevékenyen részt vettek kiemelésükben is. Tárgyalások folytak róla, hogy a Hídépítő Rt. végzi az újjáépítést, a cég szakemberei a helyszínen is többször megfordultak, ám a munkát végül 2002-ben négytagú konzorcium kezdte meg egy török cég vezetésével.
Az újjáépítés gondolata a rombolás után rögtön megszületett, és amint lehetett, szakértők hozzá is fogtak az előkészületekhez. Ebben oroszlánrésze volt egy francia építészmérnök által Mostarban működtetett szakmai műhelynek, ahol a történelmi, technikai kutatómunkát végezték. Ez nem volt könnyű feladat, mert az egykori hídtervező után semmilyen eredeti tervrajz, leírás nem maradt fenn. A fellelhető dokumentumok többsége az előző helyreállításról, az 1970-es évekből származik. Kutattak Zágrábban, Belgrádban és Dubrovnikban is. Az építkezés idejében csupán néhány leírásra leltek, amelyben megemlítik a hidat. A munkához segítséget nyújtottak török történészek is, akik az oszmán archívumot kutatták Ankarában és Isztambulban. Ott találtak néhány levelet az építkezés körüli időből, amelyben megemlítenek egy fahidat, amely 1450-ben gyakorlatilag ugyanott állt, ahol azután a kőhíd.
Az eredeti híd építésekor a kötőanyagok szerepe másodlagos volt, mert a boltívet az egymásnak feszülő kövek tartották meg. Többfajta követ használtak, ezért a kutatók kőfajtákkal is ismerkedtek, de tanulmányozták a fémből készült elemeket is. Leírások híján megpróbálták megérteni, hogyan csinálhatták ezt a XVI. században, próbálták követni az építők logikáját.
A tervek alapján a megtalált, a folyóból kiemelt köveket megszámozták, kirakták, hogy ezzel tudják az eredeti állapotot visszaállítani. A hiányzó darabokat hagyományos módon faragott kőtömbökkel pótolják, amihez a mestereket a francia kormány 200 ezer eurós támogatásával létrehozott kőfaragó iskola biztosítja. Január közepén kezdik az acélállvány szerelését, és ezzel befejeződik minden előkészület a híd ívének megépítéséhez.
A város élni akarásának egyik biztos jele az augusztusban megrendezett hídugró verseny. Ezt több mint négyszáz éven át a világ legszebb ugródeszkájáról, az Öreg hídról mutatták be a bátor fürdőzők, és a verseny nem szünetelt a háború éveiben sem. Augusztusi ottjártunkkor a verseny előtti hétvégén a megmérettetésre készülő fiatalok 10 euróért mutatták be közel 30 méteres ugrásukat a smaragdzöld Neretvába.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.