Az InSight űrszonda
Újabb mérőműszert helyezett a Mars felszínére az Insight űrszonda
Újabb mérőműszerét helyezte a Mars felszínére az Insight amerikai űrszonda: a hővezetést mérő HP3 (Heat Flow and Physical Properties Probe) műszert a NASA kutatószondája kedd este helyezte karjával a vörös bolygó talajára - közölte szerdán a Német Űrközpont (DLR).
A következő hetekben a távirányítású műszer az űrkutatás történelmében először öt méter mélyre fog fúrni a Mars talajában, amelynek hőmérsékletét és hővezető képességét vizsgálja. Az adatok a Földhöz hasonlatos égitest keletkezésének és fejlődésének jobb megértéséhez járulhatnak hozzá.
A német kutatók által készített műszer egy félautomata, elektromosan működtetett kalapácsütésszerű mechanizmust használ, miközben mérőszenzorokkal ellátott kábelt húz maga után a talajban.
A DLR szerint az Insighttól 1,5 méteres távolságra helyezkedik el a HP3, merőlegesen áll a sima talajon.
Tilman Spohn, a DLR bolygókutató intézetének munkatársa elmondta: remélik, hogy egyetlen nagyobb kő sem fog a HP3 útjába állni.
A HP3 előtt az Insight már decemberben kihelyezte SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) nevű szeizmométerét. Az űrszonda november 26-i landolása óta dolgoztak azon a kutatók, hogy elhelyezzék a Mars felszínén a két érzékeny műszert.
Eközben a RISE (Rotation and Interior Structure Experiment) nevű kísérlet, amelynek nincs önálló mérőműszere, az űrszonda rádióösszeköttetését használva már gyűjtötte az adatokat a Mars magjáról. A misszió ezen része a Mars pólustengelyének ingadozásait méri.
A SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) nevű, valamint a hővezetést mérő HP3 (Heat Flow and Physical Properties Probe) nevű mérőműszerek beindításához először meg kellett bizonyosodni arról, hogy az űrszonda robotkarja rendben működik-e. A projekt mérnökei ezért tesztelték, hogy az utasításokat olyan pontosan hajtja-e végre, ahogy tervezték, a tudósok pedig elemezték az űrjármű körüli talajt, hogy megállapítsák, hova kerüljenek a mérőműszerek.
A SEIS a hónap elején a széltől és a nagy hőmérsékletingadozástól védő pajzsot kapott, maely megakadályozza, hogy a rendkívül érzékeny műszer ide-oda mozogjon a széllökésektől és ezáltal "szennyezett" adatokat gyűjtsön.
Míg a SEIS és a Rise a Mars felépítésének megismerését segíti, a HP3 hőenergia-mérései a bolygó fejlődéséről szolgáltatnak információt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.