Új módszerrel lopják el a pénzünket a hackerek

hacker

A közelmúltban már Szlovákiában is megjelentek az olyan modern fizetési lehetőségek, mint az Apple Pay vagy a Google Pay. Nem kellett sokat várni, az internetes bűnözők már meg is találták a módját annak, hogyan lophatják el az adatainkat és azzal együtt a pénzünket.

Az utóbbi időben egyre több áldozata van egy új átveréses módszernek. A legnagyobb veszély abban rejlik, hogy amint megszerzik a csalók az Apple Pay vagy a Google Pay szolgáltatáshoz rendelt bankkártyák adatait, onnantól kezdve szinte korlátlanul használhatják az áldozat pénzét, gyakorlatilag percek alatt lemeríthetik a kártyán lévő teljes összeget.

Ahogy a legtöbb ilyen átveréshez, ehhez is szükséges az áldozat aktív közreműködése. A csalók lopott Facebook-profilokkal szólítják meg az ismerősöket, barátokat, hogy azok – egy kitalált indokra hivatkozva – fizessenek ki egy kisebb összeget a „barátjuknak”. Ha a figyelmetlen felhasználó bedől a trükknek, és a linkre kattint, akkor egy bank fizetős oldalára hasonlító felületre érkezik, ahol engedélyezi a fizetést, és megadja az SMS-ben kapott kódot. De ez nem a bank hitelesítő kódja, hanem az Apple Pay vagy a Google Pay hitelesítő kódja, így a csalókhoz kerülnek a felületeken található bankkártyaadatok. Ezzel pedig az áldozat gyakorlatilag teljes hozzáférést ad a kártyáján lévő pénzhez. Bár az SMSben benne van,hogy ez nem más, mint aktiváló kód, de sokszor csak gépiesen beírjuk a kódot, anélkül, hogy elolvasnánk az SMS teljes tartalmát. Hiszen az online fizetéseknél már megszokhattuk, hogy az SMS-ben érkező hitelesítő kód a nélkül is látható, hogy az üzenetet megnyitnánk – és pont ezt használják ki a csalók.

Amint megadjuk a kódot, azonnal felkerül a csalók Apple Pay vagy Google Pay felületére a mi bankkártyánk – attól kezdve fizethet vele (a két szolgáltatásnál egy kártyát akár több fiókba is fel lehet tölteni), még a PIN-kódot sem kell megadni hozzá, hiszen elegendő az azonosítónkkal (Face ID, ujjlenyomat) feloldani az okostelefonunkat. Az így megszerzett bankkártyaadatokkal a csalók banki termináloknál és online is fizethetnek.

Ahogy a fenti módszer is mutatja, elég egy kis figyelmetlenség, és máris csalás áldozatai lehetünk. Igaz, ez esetben szükséges az áldozat aktív közreműködése is, de ne legyen kétségünk afelől, hogy az online bűnözők hamarosan még kifinomultabb, még hatékonyabb eszközökkel fognak támadni, hogy megszerezzék a bankkártyaadatainkat, és ezzel a pénzünket. Éppen ezért fontos, hogy ha bármilyen online felületen fizetünk, mindig legyünk körültekintők, csak akkor indítsunk tranzakciót, ha azt mi kezdeményeztük. Sose kattintsunk fizetésre felszólító linkre, sem olyan linkre, amely e-mailben, (hamis) Facebook-profilból érkezett, ha nem mi szeretnénk utalni, vásárolni. Ha pedig úgy érezzük, hogy illetéktelenek fértek hozzá a bankkártyaadatainkhoz, és ezzel a pénzünkhöz, azonnal lépjünk kapcsolatba a bankunkkal, és tiltsuk le a kártyát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?