Túlpolitizált nemzeti közösségünk képe a többségi médiában

A szlovák Parlamenti Intézet a brit nemzetközi fejlesztés minisztériumának közreműködésével a közelmúltban Választási kampány, parlament és sajtó címmel konferenciát rendezett, amelyen a parlament egyes képviselőin és a sajtó vezető személyiségein kívül társadalomtudósok is előadtak.

A szlovák Parlamenti Intézet a brit nemzetközi fejlesztés minisztériumának közreműködésével a közelmúltban Választási kampány, parlament és sajtó címmel konferenciát rendezett, amelyen a parlament egyes képviselőin és a sajtó vezető személyiségein kívül társadalomtudósok is előadtak. A konferencia résztvevői elsősorban arra keresték a választ, hogy a választási kampány idején a sajtó hogyan befolyásolhatja a szavazók döntését, magatartását. Oľga Gyárfášovát, a pozsonyi Közéleti Kérdések Intézetének (IVO) szociológusát elsősorban arról kérdeztük, hogy a szlovák sajtó miként viszonyul a honi magyar kisebbséghez. Gyárfášová elsőként arra utal, hogy a kérdést a társadalomtudomány eszközeivel nehéz megközelíteni, mert hiányoznak az alapvető felmérések. „Úgy vélem, ha azt értékelnénk – s ezt most inkább hipotézisként említem – milyen az szlovák országos sajtó és a szlovákiai magyarok közti politikai kommunikáció, nagyon lehangoló lenne az eredmény. A feltételezésemet azonban, sajnos, egyetlen konkrét számmal sem tudom alátámasztani” – mondja a szociológus.

A szlovák sajtó viszonyulását a magyarsághoz eddig külön a Közéleti Kérdések Intézete sem vette górcső alá. Azt is csak a saját tapasztalatai alapján állítja, hogy MKP-központú a szlovák újságírók problémalátása. „Általánosságban azonban azt mondanám el, hogy a szlovákiai magyar kisebbség élete ritkán téma a szlovák sajtóban, mert ez a kérdéskör túlpolitizált. A magyar kisebbségről főként politikai síkon esik szó, a szlovák média az MKP-ról és annak politikai kapcsolatairól ad tájékoztatást.” Gyárfášová szerint a szlovák lapok, rádiók és televíziók „nagyon kevés pozitív példát kínálnak arról, hogy a nemzetiségileg vegyes területeken gyakorlatilag teljesen problémamentes az együttélés, s ha akadnak is gondok, azokat inkább csak felfújják”. Úgy véli, a magyarság-kép torzulásához vezet, hogy az együttélés pozitív – és inkább jellemző – példáit nem mutatják be. „A felméréseinkből tudjuk, hogy a magyar kisebbséggel szemben éppen azokban a régiókban a legkisebb a türelem, amelyekben szinte végképp nem élnek magyarok” – említi a tematikailag kiegyensúlyozatlan tájékoztatás egyik politikailag is legnagyobb hatású következményét Oľga Gyárfášová. A magyar közösségen belüli információcsere megítélése szerint hatékony. „A szlovákiai magyarok választási magatartásáról ismert, hogy az MKP és a szavazóbázisa között nagyon jó a kommunikáció, mert a választási eredmény megismétlése összehasonlíthatatlanul nagyobb, mint a szlovákiai politikai paletta egyéb más pártjainál” – hangsúlyozza az IVO kutatója. (korp)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?