Kovács úrnak – aki egyébként jó ember – volt egy különös tulajdonsága. Ha több dolgot kellett elcipelnie valahová, magára aggatta azokat – hogy mindent egyszerre tudjon elvinni. Olykor sikerült, olykor viszont veszélyes vállalkozás volt.
Túl sok doboz egyszerre
A férj képzettársítása viszont nem is volt annyira nevetséges, hiszen a karácsonyfa-díszítés szimbolikáját ragadta meg – először állítólag Németországban Luther Márton korában jelent meg mint az éden fája. Gyümölcsöt akasztani rá, visszahelyezni a tiltott fára – mintha mindez elégtétel lett volna Ádám és Éva Isten ellen elkövetett tettéért. Isten ellen, akivel azonosulni szerettek volna a kísértő ajánlata után: légy olyan, mint az Isten! Hasonlóan, mint ahogy Kovács úr is rendszeresen be akarta bizonyítani, hogy mindenfajta terhet egyedül, egyszerre elbír, az emberi civilizáció ősszülei is egy pillanatra elringatták magukat az önmegváltás illúziójában. Másképp nem történhetett, minthogy saját gőgjük meredek lépcsőin ők is megcsússzanak és leessenek; hogy nekik is minden kicsússzon a kezükből, amellyel a vonzó gyümölcs után nyúltak. Nem – Isten társaságát mellőzve az egzisztenciális kiűzetettség átélése után széttörött, elégett. De ő saját ígéretéhez hűen, elküldte a Megváltót. Értelmezhetjük tehát a gyümölcs visszaakasztását csendes jelképeként annak, hogy Isten közelségére vágyunk. Ezért született meg a jászolban elhelyezett Fia. És ezért halt meg. És ezért támadott fel.
Kovácsék máig nem vásároltak új díszeket. Megtetszett nekik a gyümölcs a tűlevelű fán. Azon a szentestén sok-sok év után elmentek éjféli misére – mintegy meghálálni a férj szerencsés esését. A házaspár jelentőségteljes pillantást váltott, amikor a pap a szentbeszédben a megismerés fájának gyümölcséről és Jézusról mint második Ádámról beszélt, aki visszavezeti az emberiséget az Úrhoz.
A mise után Kovács úr harmadszor is felment a padlásra: az öreg dobozok mélyéről előhúzta gyermekkora Betlehemét, és némi habozás után a fa alá állította azt. Anyjára emlékezett, amint gyerekkorában imára kulcsoltatta a kezeit, fülében felhangzottak a karácsonyi énekek, amelyeket apja kísért a zongorán; az apja, aki közvetlenül a szaleziánusoknál tett első áldozása után meghalt. ĺgy Kovács úr negyedszer, utoljára ment fel a padlásra. Nem azért, hogy valamit is lecipeljen, hanem azért, hogy elrejtse a könnyeit a többiek elől. Érezte, hogy ez a karácsony valamiért más. Megszületett az Úr Jézus.
A szerző római katolikus pap
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.