Túl nagy a gázkibocsátás

Valóban az ember okozza a nyarak melegedését: az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának növekedése megduplázza az átlagosnál magasabb nyári középhőmérséklet, illetve a hosszan tartó nyári hőhullámok esélyét – ezt most első ízben sikerült számítógépes elemzéssel bizonyítani brit kutatóknak.

Valóban az ember okozza a nyarak melegedését: az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának növekedése megduplázza az átlagosnál magasabb nyári középhőmérséklet, illetve a hosszan tartó nyári hőhullámok esélyét – ezt most első ízben sikerült számítógépes elemzéssel bizonyítani brit kutatóknak.

Mint Peter Scott, a nagy-britanniai Readingben működő éghajlat- előrejelzési és kutatóintézet munkatársa elmondta, az oxfordi egyetem kutatóival közös számítógépes projektjével bebizonyították, hogy a 2003 nyarán tapasztalt drámai mértékű hőhullámot az elmúlt évszázad ipari tevékenysége okozta – írja a Nature című tudományos szakfolyóirat legújabb száma.

Mint a kutató csoport megállapította, az ipari tevékenység nyomán bekövetkező szennyező anyag – elsősorban a széndioxid – kibocsátást bekalkulálva a modell a múlt század kilencvenes éveire 0,5 Celsius-fokos átlaghőmérséklet emelkedést jelzett. A félfokos átlaghőmérséklet növekedés – hangsúlyozták a kutatók – a nyári középhőmérsékletek igen jelentős növekedését valószínűsítik.

Jéghegyek és fák évgyűrűinek vizsgálata során a tudósok azt már eddig is meglehetősen nagy bizonyossággal megállapították, hogy a 2003-as nyár 500 éve a legforróbb volt Európában. Legtöbbjük meg volt győződve arról is, hogy ezt az éghajlatváltozást az ember maga idézte elő, egyértelmű bizonyítékok azonban mindeddig nem álltak rendelkezésre.

Ez az első eset – jegyezte meg a vizsgálat kapcsán Christoph Schar svájci éghajlatkutató –, hogy egzakt módon sikerült kimutatni: a globális felmelegedést okozó gázkibocsátás egyes évszakokra lebontva miként befolyásolja az éghajlat alakulását.

A számítógépes elemzés nyújtotta bizonyítékok alapján lehetségessé válik a legnagyobb gázkibocsátók megbüntetése is. Nyolc amerikai állam, illetve New York város vezetése például nemrégiben súlyos környezetszennyezés miatt beperelte az Egyesült Államok öt legnagyobb áramszolgáltatóját. Keresetükben nem kompenzációt, hanem az üvegházhatás okozó gázok kibocsátásának csökkentését követelték. Mindazonáltal az Egyesült Államok bocsátja ki messze a legtöbb szennyező anyagot, ugyanakkor viszont nem hajlandó csatlakozni az úgynevezett kiotói jegyzőkönyvhöz, amely korlátozná a légkör további szennyezését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?