Török győzköd görögöt

Történelmi pillanatra vár Ciprus. A 30 éve kettészakított ország görög és török részén újraegyesítési népszavazást tartanak április 24-én.

A március végi, svájci tárgyalások nem hoztak eredményt, s úgy tűnik, hogy a Kofi Annan ENSZ-főtitkár nevével fémjelzett, laza föderációt javasló terv sem tudja áttörni az elutasítás vastag falát.

Ciprus déli, görög részén a legtöbbször használt és leírt szó az „ohi” („nem”) lett az elmúlt hetekben, azaz nemleges a válasz az ENSZ-tervre. „Ohi” olvasható a járművek szélvédőjére felragasztott matricákon, az erkélyekről kilógatott vásznakon, az autópályák menti óriásplakátokon. Taszosz Papadopulosz ciprusi elnök televíziós beszéde csak olaj volt a tűzre. Bár a sziget görög részének konzervatív államfője ott volt minden egyes megbeszélésen az elmúlt egy évben, mégis ellenzi az ENSZ-főtitkár nevével fémjelzett rendezést.

– Az „igen” szavazat következményei súlyosabbak, ezért arra hívok fel mindenkit, hogy mondjon határozott „nem”-et az április 24.-i referendumon – hangoztatta Papadopulosz. A befolyásos ciprusi ortodox egyház is elveti a jelenlegi ENSZ-elképzelést.

A görög ciprióták leginkább az Annan-terv két legégetőbb pontjával, a biztonság és a gazdaság kérdésével elégedetlenek. A biztonságot illetően jelenleg 40 ezer török katona állomásozik Cipruson, míg Görögországnak csupán 5000 katonája van a szigeten. Az ENSZ javaslata szerint Törökországnak ki kell vonnia csapatait, s 2011-ig 6000 katona maradhatna mindkét oldalon. A görög ciprióták távolinak érzik ezt a dátumot, és a csapatok visszavonására sincs megbízható garancia, mondják.

Az Annan-terv alapján Törökországnak joga lenne beavatkozni Ciprus törökök és görögök lakta részében, s nem csupán krízis esetén. A görög lakosságban még élnek azok az emlékek 1974-ből, amikor török csapatok szálltak partra a ciprusi török közösség oltalmazására, s a sziget területének közel negyven százalékát elfoglalták. Ciprus csupán 75 km-re van Törökország déli partjaitól, míg Görögország legközelebbi pontja több mint 300 km-re fekszik. Vannak azonban ciprusi görögök, akik az Annan-tervet támogatják. Véleményük szerint Törökország megbízhatónak látszik. – Ez az első alkalom az elmúlt 30 évben, hogy Törökországgal igazából tárgyalni lehet, s ez a lehető legjobb terv, ami valaha is létezett. Igaz, hogy török katonák maradnak a szigeten, de mivel Törökország az EU-ba igyekszik, nem hiszem, hogy a megállapodásban előírtak ellen bármit is tenne – mondja a 65 éves Iszidorosz Makridisz, volt parlamenti képviselő. – Ha „nem”-mel szavazunk, akkor a nemzetközi közösség és Törökország is ujjal fog ránk mutogatni és elszigetelten kell élnünk – tette hozzá a veterán politikus.

A görög ciprióták gazdasági érvei is fontosak. Ennek az 1974-ben háborúval sújtott szigetországnak sikerült a 70-es évek második felétől gazdaságát példátlan módon fellendíteni, s ma is lépten-nyomon tapasztalni a pezsgést, gyarapodást. Az emberek ragaszkodnak az eddig elért eredményeikhez, hiszen az Európai Unióhoz most csatlakozó országok egyik gyöngyszeme Ciprus, a maga csupán 1-2 százalékos inflációjával, s 3-4 százalékos munkanélküliségével.

A sziget északi, török részén ugyanakkor pozitívan fogadják az ENSZ-tervet, érezhetően nagyobb a lelkesedés. A felmérések alapján a ciprusi törökök 63 százaléka „igen”-nel voksolna az április 24-én tartandó népszavazáson, s csupán 17 százalékos lenne a „nem” arány. Maga Mehmet Ali Talat, a csak Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság (RTNC) miniszterelnöke Ciprus újraegyesítésének híve. A lelkesedés ékes bizonyítéka, hogy a hét közepén 40 000 török ciprióta vonult fel Nicosia északi részén, s az egyesítést szorgalmazó táblákkal kérték a délen élő görög népcsoportot, hogy együtt csatlakozzanak az EU-hoz.

Recep Tayyip Erdogan, Törökország miniszterelnöke sürgetné a megoldást, hiszen országa évtizedek óra kilincsel az EU előszobájában. A sziget török részének vezetője, Rauf Denktas viszont ellenzője a megoldásnak. Ő maga meg sem jelent a március végi svájci megbeszéléseken, s azóta is negatív kampányát folytatja. Ő egyedül az általa megálmodott és megteremtett, független Észak-ciprusi Török Köztársaságban bízik.

Ha a jövő héten mind a két ciprusi közösség megszavazza az ENSZ béketervét, Washington kész 400 millió dolláros újjáépítési segélyt adni az EU-ba készülődő szigetnek.

Nicosia, 2004. április 15.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?