Tomáš Baťa 90 éves

Prága. A most kilencvenéves Tomáš Baťa érdemeit Csehország politikai vezetése is méltányolja. Václav Klaus államfő tegnap este nagyszabású díszvacsorát adott tiszteletére a prágai Hradzsinban, amelyre több száz neves személyiség volt hivatalos.
Még mindig maga vezeti az autóját, rendszeresen úszik, síel és tornászik.

Repülőgépet már nem vezethetČTK-felvételPrága. A most kilencvenéves Tomáš Baťa érdemeit Csehország politikai vezetése is méltányolja. Václav Klaus államfő tegnap este nagyszabású díszvacsorát adott tiszteletére a prágai Hradzsinban, amelyre több száz neves személyiség volt hivatalos.

Még mindig maga vezeti az autóját, rendszeresen úszik, síel és tornászik. Természetesen továbbra is részt vesz annak a vállalatnak a vezetésében, amelyet 110 éve édesapja alapított a morvaországi Zlínben, s amely az idők folyamán a világ egyik legnagyobb „cipőgyárává” nőtte ki magát. Tomáš Baťa ugyan évtizedek óta a kanadai Torontóban lakik, de ő maga rendszerint éppen úton van valahol a világban. Vagy üzletemberként, vagy a kanadai hadsereg tartalékos ezredeseként. A korát meghazudtolva rendkívül aktív és optimista ember. „Repülőgépet már nem vezethetek” – mondta nemrégiben kissé csalódottan cseh újságíróknak. „Egy keményebbre sikeredett leszállás után a nejem megtiltotta.”

A Baťa már az első Csehszlovák Köztársaságban a sikeres vállalkozás jelképe lett. Az 1894-ben manufaktúraként alapított vállalat a két világháború közötti időszakban nőtt nagyra. A közvélemény szemében a Baťa jó és perspektivikus munkahelyet, olcsó és jó minőségű cipőt jelentett. A cég szervezettsége legendás. A Baťa gyárban futószalagoknál, gépsoroknál dolgoztak az emberek, ami akkoriban nagy dolog volt. A vállalat komoly teljesítményt követelt meg alkalmazottaitól, de ezért minden területen gondoskodott róluk. Az oktatás, a sport, a kultúra, a szociális ellátás, a lakásgondokban való segítségnyújtás – ez mind a vállalkozás szerves része volt. A nagy sorozatok pedig lehetővé tették, hogy a termékek olcsók legyenek. A Baťa cipő fogalommá vált. Nem véletlen, hogy a szlovákiai magyarok is szinte a mai napig nem cipőboltba, hanem „a batyába” járnak vásárolni.

A II. világháború idején a Baťa cégre is rátették a kezüket a németek. Tomáš Baťa ekkor távozott Nyugatra, s Kanadában telepedett le, ahol állampolgárságot kapott. Az 1948-as kommunista hatalomátvétel után a Baťát is államosították, s néhány évtizedig a céget a kizsákmányolás példaképeként emlegették. Érdekes, hogy a Baťa cégben nőtt fel több kommunista vezető, így például Jozef Lenárt és Miloš Jakeš. A rendszerváltás után mindketten pozitívan nyilatkoztak a vállalatnál szerzett tapasztalataikról, a munkaszervezésről, amelyben kétségtelenül számos „szocialista” vonás volt. Kár, hogy mindez nem jutott korábban eszükbe.

Nemzetközi források szerint a Baťa ma 68 országban 4700 üzletet tart nyitva. Ezekben napi átlagban egymillió embert szolgálnak ki. A vállalatbirodalom 50 ezer embert foglalkoztat, és évente 140 millió pár cipőt dob piacra. (-kes)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?