Az étel elkészítésekor, illetve étkezés után felhalmozódik a mosatlan edény. A mosogatás a legkellemetlenebb házimunkák közé tartozik, de tapasztalt háziasszonynak, aki ismer ezzel kapcsolatban néhány fortélyt, a mosogatás sem jelent gondot.
Tíz jó tanács, hogy a mosogatás úgy menjen, mint a karikacsapás
1. Eltávolítjuk az ételmaradékot, és osztályozzuk a mosogatnivalót.
2. Először mindig a poharakat mossuk el, ezután kerül sor a tányérokra, evőeszközökre, a végére maradnak a fazekak, lábasok, serpenyők stb. Ehhez a művelethez jó meleg vízre van szükségünk, valamint mosogatószerre, mely oldja a zsírt. A mosogatószerek azonban kezünk bőrét is zsírtalanítják, ezért ajánlatos gumikesztyűt használni (nemcsak azoknak, akiknek érzékeny a bőrük!).
3. Az elmosott edényt mindig folyó víz alatt öblítsük le, hogy a további használat alkalmával szervezetünkbe ne kerüljenek be a mosogatáshoz használt vegyi anyagok. Ha az utolsó öblítővíz elég forró volt, az edény gyorsan megszárad törülgetés nélkül is.
4. A gondos törülgetés ugyanis nemcsak felesleges, hanem helytelen is. Hiszen nincs lehetőségünk arra, hogy minden alkalommal frissen mosott és vasalt konyharuhát használjunk. Ha a törlőt már másodszor használjuk, a csészékre, edényekre betegségek csírái kerülhetnek.
5. Ha nagyon odaégettünk valamilyen ételt az edény aljára, és nincs kéznél megfelelő tisztítószer, szórjuk be vastagabb réteg sóval. Két-három óra múlva az odaégett réteg könnyen elválik az edény falától. A vasedényeket, mint pl. a palacsintasütő, mosogatás után – a többi edénnyel ellentétben – eltöröljük és bekenjük vékony réteg olajjal, hogy ne rozsdásodjanak. A következő használat előtt az olajat eltávolítjuk forró vízzel.
6. Ha halat készítettünk, mosogatásnál ecetes forró vizet használjunk, mivel az ecet eltünteti az olykor kellemetlen halszagot.
7. A húsdarálót soha ne szárítsuk a forró sütőben. Szedjük szét, megfelelő mosogatószerrel forró vízben mossuk el, majd forró folyó víz alatt öblítsük el. Rakjuk össze, és daráljunk át rajta egy darab tiszta papírt.
8. Az üvegpoharak rendkívül fényesek lesznek, ha meleg sós vízben mossuk el őket, hideg vízzel leöblítjük, és tiszta, puha ronggyal kitörölgetjük.
9. Ha termoszt mosunk, melyben tea, tej, esetleg más tejes ital volt, megtöltjük forró vízzel, melybe szódabikarbónát teszünk. Negyed óra múlva hideg vízzel kiöblítjük és eltesszük – nem zárjuk le!
10. Legvégül: ha már gondosan letakarítottuk a tűzhelyet, kisúroltuk a sütőt, a mosogatódézsát, kimostuk a mosogatószivacsot vagy -kefét, fellélegezhetünk, és bekenhetjük a kezünket megfelelő hidratálókrémmel. (béres)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.