Terrorizmus és dohányzás

New York. A New York-i Világkereskedelmi Központ közvetlen közelében élő Corey szeptember 11-én a televízió képernyőjén nézte az ikertorony pusztulását, és önkéntelenül rágyújtott egy cigarettára, mert csak így tudta elviselni a látott borzalmakat. A következő napon az üszkös füstölgő romok között sétálva eszébe sem jutott, hogy rágyújtson de másfél hét elmúltával a 24 éves fiatalasszony már újra cigarettázott.

A terrortámadás után sok amerikai változtatott a szokásain, hogy fel tudja dolgozni a borzalmas események okozta stresszhatást és félelmet. Egyesek finom ételeket kezdtek enni, tönkretéve ezzel az addig követett fogyókúrájukat, mások pedig a rendszeres testedzésről feledkeztek meg.

A dohányzásról leszokni készülők különösen nagy kihívásnak tekintették ezt az időszakot. Mindenesetre kétszer annyian fordultak segítségért ebben az ügyben a megfelelő egészségügyi szervezetekhez, mint máskor. Főleg az iránt érdeklődtek, hogy a volt dohányosok hogyan tarthatják magukat továbbra is vissza ebben a válságos időszakban.

Egyesek szerint nőtt a dohányosok száma az Egyesült Államokban, azonban ezt a trendet még nem lehet hivatalos adatokkal alátámasztani.

A terrortámadásokat követő négy hétben csökkent a cigarettaeladás a nagy üzletekben, kisebb helyeken azonban, például a benzinkutak üzleteiben nem ez volt a helyzet. A Philip Morris Inc, a világ legnagyobb cigarettagyára szerint nincs bizonyíték arra, hogy szeptember 11. után több cigarettát adtak volna el az Egyesült Államokban.

Az amerikai egészségügyi hatóságok szerint folytatódik az a trend, hogy egyre többen hagyják abba a füstölést az országban. Jelenleg az amerikai felnőtteknek körülbelül az egynegyede még mindig dohányzik, az arányuk azonban 40 százalékos volt az 1960-as években. A hivatalos adatok szerint százalékos arányuk minden évben csökken. Becslések szerint az USA felnőtt lakosságnak tavaly a 23,3 százaléka dohányzott, míg ez az arány 1997-ben 24,7 százalékos volt.

New Yorkban viszont növekszik az úgynevezett szociális dohányzás, amikor az emberek a bárokban vagy a partikon gyújtanak rá és később tovább is folytatják a rendszeres dohányzást. Az emberek egyszerűen nem tudnak megnyugodni szeptember 11 után – mondta egy olyan városlakó, aki azóta kétszer annyi cigarettát szív. Ez a New York-i a társával nézte a tragédiát a tévében és a sokk miatt mindketten egész nap szünet nélkül cigarettáztak.

Mindenesetre a belvárosban egyre többen tiltakoznak a passzív dohányzás ellen és megpróbálnak felhagyni a cigarettázással a tragédia ellenére – vagy éppen azért. Sokan nagyon is érzékenyek a cigarettafüstre.

A szakértők sem tudják, hogy mi ösztönzi az amerikaiakat a dohányzás abbahagyására. A leszokni vágyóknak azt tanácsolják, hogy tisztíttassák ki a füstös ruhájukat, fogyasszanak sok folyadékot, hogy kimossák a nikotint a szervezetükből és ellensúlyozzák az elvonási tüneteket. Tanácsolják még a nikotinos tapaszt és rágógumit is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?